Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 11-11-2020 17:36

Sakarya Türk Bayrağı İle Geleceğe Nefes Oldu

Sakarya Türk Bayrağı İle Geleceğe Nefes Oldu

Geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı, 11 Kasım 2020 "Milli Ağaçlandırma Bayramı" Sakarya Orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı, Akyazı İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen, fidan dikim sahasında coşkuyla kutlandı.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen, ‘’Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes ‘’ fidan dikim etkinliğine, Sakarya Valisi Yardımcısı Yalçın Bulut, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İl Müdürleri, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, muhtarlar, öğrenciler, çok sayıda vatandaş katıldı.

COVİD-19 salgınına karşı fidan dikim etkinliği alanında, maske-hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerine uygun oturma düzenleri sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım'ın "Milli Ağaçlandırma Bayramı" olarak ilan edildiğini hatırlatarak konuşmalarına başlayan, Bölge Müdürü Ziya Polat "Gelecek nesillerin çevre bilinci ile yetişmesi için başlattığımız’’ Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes Olmak ‘’  için ülkemizin 81 ilinde ve 30’u aşkın ülkede, eş zamanda gerçekleştireceğimiz fidan dikim törenine hoş geldiniz.

Geçen yıl, Tarım ve Orman Bakanlığımızın ülkemiz genelinde, 11.11.2019 yılında başlattığı kampanya ile, 81 ilimizde milyonlarca fidan dikilerek, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardık. Bu yıl da bu rekoru yenileriz. Milyonlarca fidan toprakla buluşacak, geleceğe nefes dünyaya nefes olacaktır.

 

Kuzey Marmara Otoyolunun kenarında, güzel bir ortamda, düzenlenen fidan dikim etkinliğimizde hedeflenen başarının elde edilmesi, Sakaryalı vatandaşlarımızla birlikte, Şanlı Türk Bayrağımızı bu topraklara tekrar nakşederek gerçekleştireceğiz.

Bizim inancımız, devlet geleneğimiz, temel övgümüz fidan dikmektir. Peygamber Efendimiz ’’Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz.’’ buyurmuşlardır. Böyle büyük bir ecdadın torunlarıyız.  Dünya ormancılığına örnek olmaya devam edeceğiz. Bu hem ülkemiz adına hem de 81 milyon vatandaşımız adına gurur verici. Her şey bir fidanı veya bir tohumu toprakla buluşturmakla başlıyor. Bir  fidan toprağa, bin nefes insana diyerek, dikim etkinliğimizin tüm halkımızla birlikte gerçekleştirilmesi bizleri son derece mutlu etmiştir.Sakarya’mızda, 28 lokasyonda 1.200.000 fidan, bugün burada 20.000’ ne yakın  fidan dikiyoruz. Fidanları toprakla buluşturmak, Ülkemizin daha da yeşillenmesine katkı sağlayacaktır. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Bayramımız kutlu olsun.’’ dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "11 Kasım 2020 "Milli Ağaçlandırma Bayramı" en önemli bayramlarımızdan biridir. Fidanın toprakla hayat bulduğu bir bayramdır. Özellikle ağaç bayramlarını milletimiz benimsenmiş ve bir şenlik havasında kutlamaya başlamıştır. Ülkemizdeki hem zihinsel değişim hem de fiziksel değişim içindedir. Ağaca değer veren,’’ Yaş ağaç kesenin başını keserim’’ diyen bir milletin ve ümmetin torunlarıyız. Doğduğumuzda beşiğimiz ağaçtan, öldüğümüzde mezar tahtamız ağaçtandır. Ülkemizin her ilinde, her ilçesinde ve 30 ülkede, 11 Kasım'ın "Milli Ağaçlandırma Bayramı" kutlanıyor.  Fidan dikim törenimiz hayırlara vesile olmasını diliyorum.’’dedi.

Protokol konuşmaları sonrasında öğrencilere, saksıda tohumlar dağıtıldı. Dağıtım sonrası dikim etkinliğinin yapılacağı alanda ‘’Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes ol’’ törenleri büyük bir coşkuyla kutlanarak, bu yıl binlerce fidan toprakla buluştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA