GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2024 12:17   Güncelleme : 26-04-2024 12:34

Toker ve beraberindeki heyet, Özgür Özel ve o isimlere gitti, milletvekili Taşkent'e dosya sundu

Toker ve beraberindeki heyet, Özgür Özel ve o isimlere gitti, milletvekili Taşkent'e dosya sundu

Sakarya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Volkan Toker, beraberindeki bir heyet ile birlikte CHP lideri Özgür Özel ile görüşme yaptılar. Toker ve heyet, Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent'e bir dosya sundu, ayrıca Ak Parti Sakarya Milletvekili Lütfü Bayraktar ile de biraraya geldi.

Ardından konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Başkan Toker, şu ifadeleri kullandı:

"27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü yaklaşırken Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Fındık, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Melike Baysal ve Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Bostancı’dan oluşan bir heyet ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde veteriner hekimlerin uzun zamandır yaşadığı hak kayıplarını anlatmak ve çözüm aramak için Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci, CHP Sakarya Milletvekili Sayın Ayça Taşkent, AK Parti Sakarya Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Sayın Lütfi Bayraktar, CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mühip Kanko ve CHP Bursa Milletvekili Sayın Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdik.

"VETERİNER HEKİMLER SAĞLIK SINIFINDA SAYILMIYOR"

Gerçekleştiğimiz görüşmelerde aslında koruyucu hekimlik vazifeleri ile sağlığın temel taşı olan veteriner hekimlerin sağlık sınıfında sayılmıyor olmasının meslektaşlarımıza hem çalışma hayatında hem de emeklilik hayatlarında yaşattığı hak kayıpları, Son zamanlarda basından duyduğumuz 3 Bakanlık tarafından yapılan hazırlıklarla sokak hayvanları sorununa yönelik kanuni düzenleme çalışmalarının konunun uzmanı olan veteriner hekimlerin, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve 56 Veteriner Hekim Odasının fikri alınmadan ve katkısı olmadan yapılmaya çalışılmasının sonuç olarak yetersiz ve çözümsüzlüğün devamı olan bir duruma yol açacağı, 1935 yılında imzalanan Uluslarası Cenevre Veteriner Hekimliği Anlaşmasına aykırı olarak 1984 yılında kapatılan Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü’nün yeniden kurulması gerekliliği Kanuni zorunluluklarına rağmen sokak hayvanları için hala geçici bakım evi ve rehabilitasyon merkezi kurmayan belediyelerin sayısının çok fazla olduğu ve biran önce bu yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekliliğinin hatırlatılması, Belediyelerde bünyesinde sokak hayvanları, mezbaha, çevre sağlığı, gıda işletmeleri denetlemeleri için istihdam edilen veteriner hekimlerin taşeron sistemiyle istihdam edilmesindeki sıkıntılara Belediyelerin büyük bir bölümünde toplum sağlığı için olmazsa olmaz olan veteriner hekimlerin ve Veteriner İşleri Müdürlüğünün olmadığına, büyükşehir belediyelerinde Veteriner Halk Sağlığı Daire Başkanlıklarının kurulması gerekliliği, Dünyayı bekleyen en büyük sorunlardan biri gıda kıtlığı iken, ülkemizde sürekli kan kaybeden hayvancılık faaliyetlerinin yeniden ayağa kaldırılması için TVHB, Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer yetkililerle ortak politikaların belirlenmesi ve ithalata dayalı hayvancılıktan vazgeçilmesi gerekliliği, Veteriner klinikleri, muayenehaneleri ve hayvan hastanelerinin Tarım ve Orman Bakanlığından ruhsat alıyor olmasına rağmen, diğer bakanlık ruhsatlı işyerlerinden (eczane, muayenehane, mali müşavir vb.) farklı olarak veteriner hekimlere bir de belediyelerden iş yeri açma ruhsatı alma zorunluluğu getirilmesinin Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olması, Ve daha bir çok mesleki sorunumuzu hazırladığımız raporlar ile birlikte Sayın Genel Başkan Özgür Özel ve milletvekillerimize aktarmış ve çözüm için Kanun Yapıcı olarak desteklerini talep etmiş bulunmaktayız. Sayın Özgür Özel ve Sayın Milletvekillerimize mesleki sorunlarımıza karşı gösterdikleri ilgi, nazik ev sahiplikleri ve verdikleri destek sözü için teşekkür ederiz.

"YETKİLİLERE SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ"

2024 yılı Dünya Veteriner Hekimler Günü tüm dünyada Veteriner Hekimler Sağlık Çalışanıdır temasıyla kutlanacak, bizler ise iki yıldır Dünya Veteriner Hekimler Gününde meslektaşlarımızla Ankara’da toplanarak yetkililere sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Umarım bu sene yaptığımız görüşmelerde bize verilen destek mesajlarında olduğu gibi yasal düzenlemeler bir an önce yapılır ve hak kayıplarımızı giderilmiş olur. Bizlerde 2025 yılında tüm dünyadaki meslektaşlarımız gibi Dünya Veteriner Hekimler Gününde sadece kutlama programlarımızı planlamakla meşgul oluruz.

 

 

adminadmin