TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 15-09-2020 21:23   Güncelleme : 15-09-2020 21:30

Filistinli kız öldürüldü mü?

Filistinli kız öldürüldü mü?

Sakarya'nın komşu ili olan Kocaeli'nin İzmit ilçesinde Filistin uyruklu Siwar Keblawi'nin ölümüne ilişkin babasının ve ağabeyinin yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti kesin ölüm nedeninin araştırılması için tekrar Adli Tıp raporu alınmasına karar verdi. 

İzmit’te Filistin uyruklu Siwar Keblawi'nin ölümüne ilişkin babasının ve ağabeyinin yargılanmasına devam edildi. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar baba Zekharya ve ağabey Yahya Keblawi ile sanık avukatları, tercüman katıldı.

“BU TRAJEDİYE ARTIK BİR SON VERİN!”

Duruşma konuşan sanık Yahya Keblawi’nin avukatı Sabih Sorucu, “Müvekkiller Müslüman, Filistinli ve İsrail’de yaşıyorlar. Filistinli olup İsrail’de yaşamak bir cehennemdir. Maktulün babası çocukları rahat yaşaması için Türkiye’den bir kaç tane ev almıştır. O kızı buraya öldürmek için değil yaşatmak için göndermişler. Maktül, İsrail’de nörolojik tedaviler görmüştür, ayrıca intihar ettiği gün maktulün kanında alkolde çıkmıştır. Şivar’ın intihar ettiği çok net açıktır. Kardeşini öldürdüğü iddia edilen kişinin pasaporta kaydedilmiş olan çikolata ve karın parfümü almış olması hayatın olağan akışına aykırıdır. Kolluk ve emniyette alınan ifadelerin ardından bu insanlar kardeş ve evlat katili ilan edilmiştir. 1.5 senedir hapis yatmaktadırlar. Bu trajediye artık bir son verin! Müvekkiller kesinlikle suçu işlememiş, mağdurlardır. Elektronik kelepçe, ev hapsi, yurtdışı çöküş yasağı dahil her türlü yasakla tahliye istiyoruz” dedi.

“YAHYA KIZI ÖLDÜRSE EVE ÇIKARSA KİM ÖĞRENECEK SİWAR’IN ÖLDÜĞÜNÜ?”

Sanık Zekherya Keblawi’nni avukatı Nazmi Küçükosmanoğlu ise duruşmada şunları söyledi; “Benim müvekkilim kızı ölene kadar hastanede bekliyor. Siwar’ın annesi geldi ifade verdi. Kızının İsail’de intihar ettiğini söyledi. Aile ambulansı çağırıyor. Kız kapıyı kapatıp intihar etmeye koşarken abi ve babanın arkadan koştuğunu varsayarsak burada hangi kast vardır? Kız düştükten sonra aile alt kata inerek ambulans çağırmak için apartmanda olan ailelerden yardım istiyorlar. Yahya kızı öldürse eve çıkarsa kim öğrenecek Siwar’ın öldüğünü? Bu davanın buraya gelmesinin tek nedeni vardır.  Polis ifadesinde, boğazında morluk ve kızarıkların göğüs kafesi ve boyunun birleştiği yerde dikkat çekmiş diyor. Yahu adli tıp zaten otopsi yapacak, bu senin görevin mi? Otopsi yapan doktor herhangi bir şey görmüyor, fakat polis memuru fotoğraftan morluk olduğunu görüyor bunun sonucunda Yahya ve Zekherya 19 aydır tutuklu durumda yer alıyor.  Bugüne kadar anlattığımız her ifademiz açık ve haklıdır. Müvekkilimin tutuklu kaldığı süre ve gelirken kardeşine hediye almış olması, gidiş dönüş uçak bileti alması nedeniyle niyetinin ortaya çıkışı sebebiyle tahliyesini talep ediyoruz”

“SUÇLU VE KATİL OLMAMIZ BİZE DOKUNUYOR”

Duruşmada savunma yapan sanık baba Zekherya Keblawi, “Ben çocuklarımı hiçbirinden ayırmadım. Siwar’ı ilk günden beri şımarttım. Tüm evlatlarıma temiz hayat yaşatmaya ve iyi şekilde eğitmeye çalıştım. Kızım Siwar rahatsızdı ama maalesef intihar yolunu seçti. Bende bir babayım. Suçlu ve katil olmamız bize dokunuyor. Bu mümkün olacak bir şey değildir” dedi.

“BİZ HAPİSTE HER GÜN ÖLÜYORUZ”

Mahkeme heyeti bu sözlerin ardından Baba Zekherya Keblawiye, maktul Siwar Keblawi’nin neden abisi Yahya’nın olmadığı gün intiharı seçmediğini, Yahya’nın geldiği gün intihar ettiğini sordu.  Baba Zekherya Keblawi soruya, “Hakimim bu Allahlın takdiridir. Yahya ile alakalı değildir. Biz hapiste her gün ölüyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti maktül Siwar Keblawi’nin kesin ölüm nedeninin araştırılması için tekrardan Adli Tıp raporu alınmasına karar verdi. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA