Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 02-05-2020 21:29   Güncelleme : 03-05-2020 00:13

Vali Nayir canlı yayında konuştu: Yeni vaka artışı yüzde 1 bile değil

Vali Nayir canlı yayında konuştu: Yeni vaka artışı yüzde 1 bile değil

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, "şehir söyleşileri" programının canlı yayın konuğu oldu. Sakarya Üniversitesinden yapılan canlı yayında konuşan Vali Nayir, koronavirüs salgını ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel'in sorularını cevaplandıran Sakarya Valisi Nayir dün ile bugün kıyaslandığında "Yeni vaka artışı yüzde 1 bile değil" dedi. Oranı 0.8 olarak açıklayan Nayir şunları söyledi:

"SAKARYA KÜLTÜRLERİN DOSTÇA GEÇİNDİĞİ BİR İL"

Bu ayın 8'inde 1.5 yılım tamamlanmış olacak. 15 nci yerim ve 3 ncü valilik görevim olacak. 33 yıldır mülki idarede görev yaptım. 15 değişik görev yerinde çalışmış oldum. Her bir ilin kendine ait güzellikleri vardır. Sakarya, zenginlikeri daha farklı, tarımda kendini ispatlamış, sanayi ve ticarette önemli yere gelmiş, Balkanlardan Kafkasya'ya Bağdat'a kadar göç almış, kültürlerin de mozaiği olmuş bir yer. Kültürlerin kendini ifade edip, dostça geçindiği bir il Sakarya... Burası bir huzur şehri.

"DÜNYA KRİZ YAŞIYOR, VİRÜS HIZLI YAYILIYOR"

Sıkıntılı bir kriz dönemindeyiz. Sakarya da bunu yaşıyor. Refahın olduğu kadar kriz dönemleri de olur. Şimdi dünya bunu yaşıyor. Bu tür etkileşimler bulaşmaları da beraberinde getirdi. Tedbirler ağır olarak alınmak zorunda kaldı. Yayılma hızı koronavirüs için çok hızlı... Ramazan ayında camilerimiz kapandı, Cuma namazları kılınmaz oldu. Bu tür bulaşmaları önlemek için buluşma noktaları için önlemler aldık. Kahvehaneler, düğün salonları kapatıldı. Ramazan sofralarımızda misafir ağırlamayı adet edinen bir milletiz... Yabancı öğrencilerimiz ve çevremizde bildiğimiz kişilerin sofrasına katkıda bulunabiliriz. Mezarlık ve türbe ziyaretlerini kısıtlamak zorunda kaldık. Pide kuyruklarını sınırladık.

"SAKARYALILAR KORONA TEDBİRLERİNE BÜYÜK ÖLÇÜDE UYDU"

Bunlar bizim de hoşumuza giden tedbirler değil ama şarttı. Bu tedbirlere Sakaryalımız önemli ölçüde uydu ve sonuçların olumlu olmasında tedbirlere uyulmasının etkisi çok...

"ARTIŞ HIZI DÜŞTÜ, SAKARYA ÖRNEK İL OLDU"

Son 10 gündür artışlar düştü. %2 nin altında. 60 ve 70 lik artışları geride bıraktık. Taburcu ettiğimiz hastalar var.

"YATAK KAPASİTESİ KONUSUNDA TEDİRGİNDİK"

Yatak ve yoğun bakımı sıkıntısı çekmedik. Bulaşma aynı hızla devam etseydi sorun yaşayabilirdik. Sakarya bu konuda da başarılı oldu. İlimizde tedavi edilen hasta sayısı örnek teşkil etti.

"SAĞLIĞI CİDDİ OLAN PERSONEL YOK"

Sağlık görevlilerimiz de hasta oldu ama sağlığı zorda olan hiçbir personelimiz yok. İyileşenler de göreve başladı. Onlardan plazma desteği bekliyoruz. En büyük fedakarlığı sağlık kuruluşları yaptı, diğer kuruluşlar da onlara destek verdi. 

"DÜŞMEK DEĞİL, DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKABİLMEK ÖNEMLİ"

656 kişi karantina yurtlarımızda kalmaya devam ediyor. Toplam 60 bine yaklaştı. Krizden çıkmayı başarmak önemli bir hadise... Düşmek önemli değil, düştüğü yerden kalkabilmek önemli. Biz iradeli bir milletiz. Kriz dönemlerinde biz örnek olacak bir ülkeyiz. 

65 yaş üstü vatandaşlarımıza gruplar halinde hizmet ettik. Sosyal yardımlaşma vakıfları, emniyet ve jandarma, diyanet görevlileri gibi gruplara araç ve ekip verildi. Özveriyle çalıştılar

"BUGÜNE DEK 28 BİN 316 VATANDAŞ BAŞVURDU"

Bugüne dek 28 bin 316 başvuru oldu, 27.399 u karşılandı, bugün 437 çağrı karşılandı. Müsiad ve Kızılay da destek verdi. Gıda konusuna gelince biz 25 bin koli organize ettik, tuzunu, çayını vs ekleyenler oldu. Vefa destek grupları aracılığıyla evlerine yetiştirildi. 

"PARA YARDIMI İÇİN 50 BİN BAŞVURU ALDIK"

Bakanlığın 1. faz nakdi yardımlarını dağıttık. 18 bin civarında aile istifade etti. 2. faz düzenli yardım grubunda değil... Bizde dosya açılmış 15 287 kişi yararlandı. 33 bin kişi 1 ve 2. fazdan 1000'er tl yardım aldılar. 8300 kişilik liste daha geldi. Bunların bir kısmı elendi, 3000 kişi yaralanacak. Devam eden nakdi yardım ise işyerlerinin kapanması ile sıkıntı yaşayanları kapsıyor. 3. faz da onlar için olacak. 50 bin kişi başvuru yaptı. 16 bin aile incelendi, 5 bini için onay verildi. Her müracaat edene verilemiyor. Düzenli geliri olanlar yararlanamıyor. Önü açık bir süreç bu. Müracaat geldikçe, devam edecek. Devlet tüm imkanlarını seferber ediyor.

Sakaryalımız da hayırsever. Kendi çevresine yardım için gayret içinde... Biz bize yeteriz sloganı ile yola çıkıldı. Biz bize yeteriz...

30 Büyükşehir ve Zolguldak için giriş çıkış yasağı var. İzin belgesi almak şart. Ya doktor raporu, ya cenaze, yada özel bir durum gibi sınırlamalar getirildi. 

"HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK"

Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İnsan ilişkileri, iş düzeni, siyaset, yeme içme düzenimiz farkılaşacak. Öğrencilerimiz de değişimi öngörerek buna ait çalışma yapması lazım. Kriz, savaş, kıtlık dönemleri önemli fırsatlar da ortaya çıkarır. Bunlara nasıl adapte olabiliriz ona bakmak lazım.

"ÜLKEMİZİN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMA TAKDİRE ŞAYAN"

Şu ana kadar ülkemizin yürüttüğü çalışma takdire şayan... Yeni dünya düzenine ayak uydururken üniversiteler yön göstermeli. 

Koronavirüs öncesinde sanayicileri, esnafları sık sık ziyaret ediyorduk, bunlardan geri kaldık. Toplantıları erteledik. Bu sürece alışmak lazım. 

PANDEMİ SONRASI ASAYİŞ ORANLARI DÜŞTÜ

52 gün öncesi ve sonrasını yorumladık, pandemi öncesinde 3468 olan asayiş sayısı, pandemi sonrasında 1842 ye düştü, yani yüzde 47 oranında azalma oldu. Suç oranında yüzde 45 azalma var. 1432 kişi yakalandı, tutuklanmada yüzde 89 luk azalma var. 

MEVSİMLİK İŞÇİLERE ÖZEL DENETİM

Mevsimlik işçiler için özel tedbirler alınmaya çalışılıyor. Tarım müdürlüğü toplantılar yaptı. Vaka sayısı azalır yada azalmaz önemli değil, tarım işçilerinin kontrollü olarak gözetlenmesi gerekiyor. 

"ÜNİVERSİTELER ADAPTASYON PLANLARI HAZIRLAMALI"

Üniversitemiz geleceğe yönelik adaptasyon planlarını hazırlamalı. Öğrenciler de buna kafa yormalı. Eğer yeni bir düzene gidiyorsak buna hazır olalım. 

HACIMÜFTÜOĞLU: RABBİM BU BELAYI İNSANLIKTAN DEF EDECEK 

Canlı yayına bağlanan Dil, Tefsir ve Edebiyat Araştırmacısı Nasrullah Hacımüftüoğlu şöyle konuştu: Devlet kurumlarına bu zorlu süreçte kolaylıklar diliyorum. Bu bir imtihandır. Tüm insanoğlu, imkanlarımızla tebdir alır, gerisini Allah'a bırakırız. Rabbim bu belayı tüm insanlıktan def edecek inşallah. 

VALİ NAYİR:

Nasrullah Hocamız ablamın hocasıydı. Kıymetli ve sözüne itibar ettiğimiz büyüğümüzdü...Kendisine teşekkür ediyorum

ÇOCUK VE YAŞLILAR İÇİN KISITLAMA

Belli zamanlarda çocuklara ve yaşlılara esneklik tanınması konusunda karar ne olur bilmiyoruz. Biz de takip ediyoruz. Keşke olabilse, onlara belli aralıklarla nefes almak imkanı tanınabilir. Biz Sakarya özelinde bunu kendi kafamıza göre yaparsak yanlış olur. Ülke olarak birlikte hareket etmek zorundayız. Umuyoruz bayramla birlikte biraz daha rahatlayabiliriz, ama tedbiri elden bırakmamak lazım. Bu kadar yapmışken yıkmanın manası yok. 

SAKARYA'DA GELDİĞİMİZ NOKTA İYİ

Rakam telafuz etmiyoruz ama karantina Geyve ilçesinde devam ediyor. Sakarya'da geldiğimiz nokta iyi. 4 günlük yasak süresinde 255 kişi yasağı ihlal etti, onlara ceza yazıldı. Sakarya özüne dönecek, eski günlerini tekrar yaşayacak... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA