Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 21-10-2020 09:53   Güncelleme : 21-10-2020 10:02

Sakarya'da yakalanmıştı! İşte medyaya kanca atan BAE ajanı

Sakarya'da yakalanmıştı! İşte medyaya kanca atan BAE ajanı

Sabah'tan Emir Somer'in haberine göre, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından İstanbul'da yakalanan ve gönderildiği Sakarya'da tutuklanan Birleşik Arap Emirlikleri İstihbarat Servisi'nin Elemanı Al Astal'ın BAE adına çalışacak Arap gazetecileri araştırdığı ortaya çıktı. Müslüman Kardeşler'e 'BAE karşıtı gazeteci' maskesiyle sızarak bilgi- belge toplayan Astal'ın bağlı olduğu istihbaratçı da deşifre edildi. Bu istihbaratçının adı Ebu Ali. Ali'nin Türkiye'yi uluslararası alanda zor durumda bırakacak veri araştırması yaptığı belirtiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İstihbarat Servisi'nin adına Türkiye'de yaşayan Arap muhalifler hakkında bilgiler toplayan BAE Ajanı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal, Sakarya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi ve Sakarya'da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Filistin asıllı Ürdün vatandaşı olan ve 2009 yılından bu zamana BAE İstihbarat Servisi adına çalıştığı kaydedilen Al Astal, BAE İstihbarat Servisi'ne bilgi verecek Arap gazetecileri araştırıyor ve muhalifler hakkında bilgiler topluyordu. Astal'ın BAE İstihbaratı'na birçok rapor sunduğu belirlendi. Al Astal'ın BAE İstihbarat Servisi'ne 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili ve yeni darbe girişimi olasılıklarıyla ilgili raporlar sunduğu da öğrenildi.

'BAE KARŞITI GAZETECİ' MASKESİ
İfadesinde suçunu itiraf ettiği ve MİT'e çok sayıda bilgi-belge vererek BAE İstihbarat Servisi ile bağlantısını kabul ettiği belirtilen Al Astal'ın verdiği bilgilerle birlikte BAE İstihbarat Servisi için faaliyet yürüten çok sayıda kişinin ismen deşifre edildiği belirtiliyor. Kendisini 'Gazeteci' olarak tanıttığı ve Müslüman Kardeşler'e 'BAE karşıtı gazeteci' maskesiyle sızarak bilgi ve belge topladığı da kaydedilen Al Astal'ın Türkiye'ye başka bir Arap ülkesinin pasaportuyla geldiği ve uzun yıllar boyunca Arap muhalif gazeteci ağlarına sızdığı ifade edilmişti. Al Astal'ın BAE İstihbarat Servisi'ne özellikle İslam coğrafyasındaki ilişkilere dair bilgiler aktardığı da bilgiler arasında.

BAĞLANTISI DA DEŞİFRE EDİLDİ
Al Astal'ın Türkiye'deki BAE karşıtlarını raporlaması dışında iç ve dış politikaya ilişkin gelişmeleri Dubai'ye aktardığı da öne sürüldü. BAE Ajanı olan Al Astal'ı yönlendiren İstihbarat Servisi Elemanı Ebu Ali'nin açık kimliği de deşifre edildi. İstihbarat Servisi Elemanı Ebu Ali'nin Türkiye'yi uluslararası alanda zor durumda bırakacak veri araştırması yaptığı ve Türkiye aleyhine istihbarat topladığı belirtiliyor.

ahaber

 

 

.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA