Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 12-02-2020 12:38

Rüşvet aldığı iddia edilen polis hakim karşısında

Rüşvet aldığı iddia edilen polis hakim karşısında

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polisin, yürütülen bir soruşturma kapsamlıdan bilgi sızdırarak rüşvet aldığı iddiası ile açılan dava başladı


Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarda görev alan polis memuru M.K.P. bir petrol kaçakçılık davasının soruşturma aşamasında kaçakçılık yaptığı iddia edilen R.E.K. ve H.B.’ye bilgi sızdırmak sebebiyle hakkında dava açıldı.

İHRAÇ EDİLDİ

Cumhuriyet savcılığı tarafından dava ile ilgili hazırlan iddianamede ise şok bilgiler yer aldı. İddianame yer alan bilgilere göre, sanık M.K.P., bir akaryakıt firması hakkında ‘akaryakıt kaçakçılığı’ soruşturması aşamasında firma sahibi olan R.E.K. ve H.B.’ye soruşturmanın aşamalarında kendilerine bilgi sızdırabileceğini söyleyerek ilk olarak H.B.’ye WhatsApp üzerinden mesaj atarak bilgi sızdırma karşılığında kendisinden 114.000 TL istediği fakat H.B.’nin bu isteği reddettiği yapılan incelemelerde anlaşıldığı bilgisi yer aldı. Sanık M.K.P.’nin devamında diğer sanık R.E.K. ile de görüştüğü, bu durumların ortaya çıkmasından sonra Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar şube müdürlüğünde çalışan M.K.P. önce açığa alındı devamımda da görevinden ihraç edildi

PARA ALDIĞINI REDDETTİ

Sanık M.K.P.’nin savcılıkta verdiği ifadede, kendisinin evlilik aşamasından sonra kendisinin 80.000-90.000 TL borca sahip olduğunu, Sanık R.E.K.’ini de ‘akaryakıt kaçakçılığı’ davası kapmasında tanıdığını kendisini arayarak polis memuru olduğunu görüşmek istediğini söyleyerek, R.E.K.’nin kendisine konum atmasından sonra kendisinin yanına giderek görüştüğünü fakat iddia edildiği gibi kendisinden 5.000 TL para almadığını bilgisi yer aldı.

MADDİ SIKINTILAR SEBEBİYLE

Sanık M.K.P., kendisinden rüşvet aldığı iddia edilen sanık olan H.B. ile maddi sıkıntılar sebebiyle görüşmek istemesi sebebiyle aradığını, sanık H.B.’nin cevap vermemesi üzerine WhatsApp üzerinden ‘Haluk Bey’ diye mesaj attığını kendisi ile irtibat kurarak polis memuru olduğunu ve görüşmek istediğini söyleyerek kendisiyle görüştüğünü fakat herhangi bir para talebi olmadığını, takibe takılmadığı için WhatsApp üzerinden kendisine ulaştığını yine iddianamede yer aldı.

"RÜŞVET ALDIĞINI BEYAN ETTİ"

Olayla ilgili açılan davanın görülmesine Kocaeli 7.Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Duruşmada, o dönem İl Emniyet Müdürlüğünde görev alan M.K. tanık olarak ifade verdi. M.K., ‘M.K.P. kendisinin neden gözaltına alındığını bilindiğini söyleyerek yürütülen petrol kaçakçılık firmasının sahibi olan R.E.K.’den İstanbul’da 5.000 TL para aldığını ve 200 TL’yi cebine harçlık aldığını kalanı da banka hesabına yatırdığını beyan etti bizde bunun üzerine tutanak tuttuk. Bazı ayrıntıları hatırlamıyorum ne sebeple aldığını söylediğini bilmiyorum. Davada, R.E.K. ile görüştüğü ve soruşturma hakkında bilgi verdiği sebebiyle ondan rüşvet aldığını beyan etti. Kendisi o dönem Kaçakçılık Organize suçları bürosunda çalışıyordu. O dönemde bildiğim kadarıyla büyük bir operasyon yönetiliyordu sanığın bu soruşturmada görevinin ne olduğunu bilmiyorum.’ dedi.

ERTELENDİ

Mahkeme heyeti tanıklardan olan ancak dinlenilmeyen A.B.K.’nın duruşma günü beklenmeksizin dinlenmesine,  mevcut delil durumu sebebiyle sanık M.K.P.’nin yurtdışı yasağının kaldırılması talebinin reddine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kocaeli Koz
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA