TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 21-11-2021 10:01   Güncelleme : 21-11-2021 10:05

Patron malzemeleri kaçırmaya çalıştı, işçiler kapıya barikat kurdu

Patron malzemeleri kaçırmaya çalıştı, işçiler kapıya barikat kurdu

Grev kararı asılan Kocaeli Gebze'deki Enka Sac'da, patronun kâr marjı yüksek kalıpları fabrikadan çıkarmaya çalışması üzerine nöbete başlayan işçiler, dorselerin çıkışına izin vermedi.

Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) kurulu bulunan Enka Sac'da patronun, kâr marjı yüksek kalıpları fabrikadan çıkarmaya çalışması üzerine fabrika önünde toplanan işçiler, kalıplara yüklü dorselerin çıkışını engelledi. İşçiler, kalıpların fabrikadan çıkarılmasına engel olmak için pazartesi gününe kadar fabrika önünde nöbetleşe olarak bekleyişlerini sürdürme kararı aldı.

Fabrika önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, "Burada bir toplu iş sözleşmesi imzalanmadan, fabrikanın çalışma barışı normalleştirilmeden, fabrikada makinalar yeniden çalışmaya başlamadan fabrikanın kapatılması da işçinin çıkarılması da yasa dışı lokavt anlamına gelir" dedi.

"YAPILAN İŞÇİNİN GREV HAKKINI ORTADAN KALDIRMAKTIR"

Grev aşamasında fabrikadan kalıpların çıkarılmak istemesini kabul edemeyeceklerini söyleyen Atar, "Ne temsilcilerin ne de sendika yöneticilerinin haberi olmadan üretimle ilgili en önemli argümanlardan olan kalıpların gelip götürülmeye kalkılması hepimiz açısından kabul edilemeyecek bir durumu ortaya çıkardı. İşyeri yöneticileriyle şube başkanımız görüşmeler yaptı. Onlar kendilerine göre bazı gerekçeler ortaya koydular. Burada Arçelik gibi, Baymak gibi üretim yaptıran müşteriler, grev aşamasına geçildiğinde buradan ürünlerini alamayacaklarından dolayı, iddia ettiklerine göre, kendilerine ait kalıpları buradan götürmeye kalkıştılar. Bizim açımızdan buradan bir makinanın çıkması da bir kalıbın ya da hammadedenin çıkarılmaya çalışılması da birbirinden ayırt edilemez bir durumdur. İşçinin grev hakkını fiilen ortadan kaldırmaktır. İşçinin ekmeğine el koymaktır, mücadelesine saldırıdır. Bunu kabul etme imkanımız yoktur" dedi.

"YASA DIŞI LOKAVTA GEÇİT VERMEYECEĞİZ"

Fabrikanın kapatılacağı iddialarına da yanıt veren Atar, "Burada bir toplu iş sözleşmesi imzalanmadan, fabrikanın çalışma barışı normalleştirilmeden, fabrikada makinalar yeniden çalışmaya başlamadan fabrikanın kapatılması da işçinin çıkarılması da yasa dışı lokavt anlamına gelir. Buna asla geçit vermeyeceğiz. İşçinin ekmeğiyle, geleceğiyle, çoluk çocuğunun geleceğiyle kimse oynamaya kalkmasın. Gereken mücadeleyi sergileyeceğiz. Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. İşçinin huzurlu bir şekilde makinasının başına geçip üretimini sürdürmesi, toplu sözleşmesiyle de beraber bir lokma ekmeğini büyütmesinin gayretini vereceğiz. İşvereni de yönetimi de emniyeti de mülki amirlerini de aklıselime davet ediyoruz" diye konuştu.

Evrensel