TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 29-06-2020 11:35   Güncelleme : 29-06-2020 11:43

İşçilerden kıdem tazminatı için ortak ses: Herkes aklını başına alsın

İşçilerden kıdem tazminatı için ortak ses: Herkes aklını başına alsın

Türk-İş’e bağlı işçiler hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme karşısında 81 ilde ortak açıklama yaptı

Türk-İş’e bağlı işçiler hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi karşısında bugün yurt genelinde ortak eylem yaptı. İzmit’te de Türk-iş’e bağlı işçiler Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak ortak eylem düzenledi.  Eyleme Petrol-İş, Türk Harb-İş, Türk Metal-Sen, TES-İş, Teksif İş, Tez Koop-İş, Selülöz-İş ve Belediye-İş sendikalarına bağlı işçiler katıldı. Ortak açıklamayı Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız gerçekleştirdi.

“MEYDANLARDA HAYKIRIYORUZ”

Sözlerine kıdem tazminatının kaldırılması istendiğini söyleyerek başlayan Yıldız; “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem Tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor. İşte biz bunun için meydanlarda haykırıyoruz. Bunun için isyan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN”

Kıdem tazminatının fona devrine karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Yıldız; “İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplara yaşam mücadelesi vermektedir. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş Kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bu günde muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurulu’nda oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız. Kıdem Tazminatı. Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, sürenin azaltılması bu hakkın 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlarla belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her tülü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Kıdem tazminatının fona devredilmesini kınıyoruz. Herkes aklını başına alsın” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA