TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 11-01-2022 19:20   Güncelleme : 11-01-2022 19:23

Ecem Balcı cinayetinde Yargıtay cezayı onadı

Ecem Balcı cinayetinde Yargıtay cezayı onadı

Öldürülerek Gölcük’te ormanlık bir alana gömülen ve günler sonra cesedi toprak altından çıkarılan Ecem Balcı’(17)’nın cinayet davasında, sanık Süleyman Kara hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Gölcük'te 17 yaşındaki Ecem Balcı, 5 Ocak 2018 tarihinde evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailenin durumu polise bildirmesi üzerine polis ekipleri Ecem'i bulmak için arama başlatırken, Ecem'in annesi Esra Ercömert(41), bunalıma girerek, geride bir not bıraktı ve Kandıra'ya bağlı Kerpe'de kayalıklardan denize atlayıp hayatına son verdi.

Polis ekipleri, Esra Ercöment'in intiharının şüpheli olabileceği üzerinde durarak olayla ilgili inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonrasında, Ecem'in annesinin erkek arkadaşı Süleyman Kara ve akrabalarını gözaltına alındı.

Gözaltındaki Süleyman Kara'nın ifadeleri üzerine ekipler, 16 Şubat 2018 gecesi Ecem'in cesedini Gölcük'e bağlı Ayvazpınar Köyü Yapraklı Deresi Mevkii'nde gömülü halde buldu.

19 Kasım 2019 günü Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen cinayet davasında karar çıktı. Mahkeme heyeti tutuklu Sanık Süleyman Kara'nın kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına karar verdi. Mahkeme'nin verdiği karara, sanık Süleyman Kara'nın avukatı itirazda bulundu. Karara yapılan itiraz üzerine dosya bir üst mahkeme olan Sakarya'da ki Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderildi. Dosyanın incelenmesi sonrasında mahkeme tutuklu sanık Süleyman Kara hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

Kara ve avukatı bir üst mahkeme tarafından da onanan karara tekrar itiraz etti. Dosya yargıtaya gönderildi ve uzun süredir yargıtaydaki dosya hakkında beklenen karar mahkemeye ulaştı. Yargıtay'ında daha önce 2 mahkemenin verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis kararını onadığı öğrenildi.

Kocaeli Koz