TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 26-01-2022 00:04   Güncelleme : 26-01-2022 00:04

Çatı Kaplama Uygulamalarınızın Performansını ProtanTurkey Ürünleri İle Artırın

Çatı Kaplama Uygulamalarınızın Performansını ProtanTurkey Ürünleri İle Artırın

Çatı kaplama; ahşap, metal ya da beton çatı iskeletlerinin çeşitli malzemeler kullanılarak kaplanması işlemine verilen isimdir. Binalardaki konumları nedeniyle iç ve dış pek çok etken çatıları olumsuz yönde etkiler. Eğer çatıların temel yapı malzemelerinden biri olan çatıların bakımı, onarımı ve yalıtımı doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde binaların dayanıklılığı artırılabilmekte hatta binaların daha uzun ömürlü olması sağlanabilmektedir. ProtanTurkey çatı kaplama ve membran ürünleri ile bu konuda sektörün ihtiyaçlarını en yüksek kalitede sağlamaktadır.

Çatılar; binaların en üst kısımlarına gelen yağmur ve rüzgar gibi etkileri ve bunların darbelerini yakalama ve oluşan baskıyı minimize etme görevini üstlenirler. Eğer çatı tüm çevresel etkilere karşı güçlendirilirse alttaki yaşam alanlarına gelecek zararın engellenmesi söz konusu olabilir. Bu açıdan bakıldığında çatı kaplama uygulamalarında kullanılan malzemelerin kaliteli olmasının; binaların uzun ömürlü ve içindeki yaşamın sağlıklı olması noktasında çok önemli olduğu söylenebilir.

Kaliteli Ürünlerin Buluşma Noktası ProtanTurkey

Yalıtım; herhangi bir yapının suyla olan temastan zarar görmemesi, binanın içine ve dışına su geçişinin engellenmesi için membran isimli yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilir. Son derece etkili bir su yalıtım malzemesi olan membranlar suyla daimi teması olan yüzeylerin alt ve üst bölümlerine su geçişinin engellenmesinde sıklıkla tercih edilir.

Teknolojide yaşanan gelişmeler günümüzde binaların pek çok açıdan desteklenmesini sağlamakla birlikte deprem, iklim koşulları ve benzer doğal etkenlere karşı dayanıklılığı artıracak çalışmaların yapılması yapıların çok daha uzun ömürlü olmasında etkili bir role sahiptir. Binaların kullanılabilirliğini olumsuz yönde etkileyen ve ömrünün azalmasına yol açan bir diğer etken su geçirgenliği ve nemdir. Yapılar inşa aşamasındayken gerekli güçlendirme çalışmalarının yapılması sonucunda istenmeyen bu tür durumlar engellenebilmektedir.

Su yalıtım çalışmalarının yapılmasıyla yapıların korunması ve yapılarda son derece konforlu bir yaşam sürülmesi sağlanabilmektedir. Eğer toprakta bulunan basınçsız su ya da nem yapıların gözeneklerinden içeri geçerse yapının içinde mantar ya da küflenme meydana gelmesi gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu sayede sıvaların çatlamaması, dökülmemesi ve ahşap malzemelerin çürümemesi için de etkili bir önlem alınabilir.

Doğru Membran Seçimi Yapıların Ömrünü Uzatır

Membranlar; kırma çatılarda, otoparklarda, ıslak mekanların su ve buhar yalıtımlarında, istinat duvarlarıyla bodrum duvarlarının yalıtımında, çiçekliklerde, göletlerde, basınçlı yer altı problemlerinde, su depolarının temellerinde, yağmur derelerinde, bahçe teras uygulamalarında, pis su arıtma tesislerinde, teras çatılarda ve gizli dere uygulamalarında kullanılabilen etkili ve yüksek performanslı ürünlerdir.

Membranlar üretildikleri malzemelere ve kullanım alanlarına göre farklılık gösterebildikleri gibi su geçirimsiz malzemelerin ilgili yüzeylere hangi şekilde uygulandıklarına göre de sınıflandırılabilirler.

Sentetik membranlar plastik ve elastomer ham maddeden üretilir. Uzun ömürlü yapıya sahiptirler. Uzun boylarda üretildikleri için tek kat şeklinde uygulanabilirler. Ek yerleri ısı ya da kimyasal sıvı gibi işlemlerle birleştirilebilir. Bu nedenle alev kaynağı kullanılarak birleştirmeye gerek kalmaz. Rüzgar ve UV gibi dış ortam koşullarına dayanıklıdırlar. Kolay tamirat, uzun hizmet süresi, su sızdırmazlık, yüksek mekanik dayanım, kolay uygulanabilirlik, delinme dayanımı, elastikiyet, bitki kökü dayanımı ve yüksek yangın dayanımı gibi özellikleri nedeniyle kullanımları sıklıkla tercih edilir.

Membran Ne İşe Yarar?

Suyla temas halindeki yüzeylerin alt ve üst bölümlerine su geçişinin engellenmesi noktasında membranlar son derece etkili ürünlerdir. Yapıların suyla temas ettiği bölgelerde su çekme ya deformasyon oluşmasının engellenmesi amacıyla kullanılırlar. Farklı özelliklere sahip olacak şekilde üretilen membranlar su izolasyonu konusunda yüksek performansa sahip olduklarından günümüzde hemen hemen tüm inşaatlarda kullanılmaları tercih edilir.

Membran ürünleri yapılarda alttan su girişinin engellenmesi noktasında temelde kullanılarak yalıtım yapılmasını sağlar. Yapılar dış cephe duvarlarından su alabileceği için bu noktalara uygulanan yalıtım istenmeyen durumlarla karşılaşılmasını önleyebilir. Yapıların su alma riski bulunan üst kısımda yapılan çatı izolasyonu etkin bir koruma sağlanması için tercih edilebilir. Membran ürünlerinin doğru ve kaliteli bir şekilde seçilmesi yapıların bu nedenlerden dolayı karşı karşıya kalmaları olası sorunların ortadan kaldırılmasında önemli bir role sahiptir. Böylece binalar sağlamlıklarını ve dayanıklılıklarını uzun yıllar boyunca koruyabilirler.

ProtanTurkey'i Ziyaret Etmek İçin: https://protanturkey.com/

 

Hülya SÜRÜCÜHülya SÜRÜCÜ