DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Şakir Albayrak
Şakir Albayrak
Giriş Tarihi : 06-03-2022 16:26

İLK OKUMA YAZMA ÖĞRETİMİNE DAİR DÜŞÜNCELER

Osmanlı Türkçesi’nin yazıldığı kadim yazıların değiştirilmesine ilişkin kanun ile Latin harflerinden mülhem yapılan alfabenin harflerinin şekilleri, büyük, küçük özellikleriyle belirlenmiştir. Aşağıdaki tablolara bakıldığında görülecektir. Bu harflerin hem şekilleri hem de isimleri apaçık gösterilmiştir. Bu tabloya bakıldığında tenkide muhtaç yerleri var mıdır? Elbette vardır. “Ğ” harfine “yumuşak sıfatının verilmesine hiç gerek yoktu zira bu harf dışındaki harflerin tamamının adı “sesli” sıfatlılar da hariç,

isimlendirilirken her birine “e” ilave edilerek isimlendirilmiş iken “ğ” ,yumuşaklıkla sıfatlandırılmıştır. Bunun da adı “ğe”olurdu. neden olmadığını bilmiyorum. “ğe “ olurdu çünkü gülmeğe “derken gayet güzel “ğe” telaffuzunu gerçekleştiriyoruz keza “bayrağa” derken “ğa” dediğimiz gibi. Örnek çok.

harfleri  sırayla söylerken ge, ğe …neden söyleyemeyelim de yumuşak sıfatını kullanalım. Ç,Ş,İ,Ö,Ü, harflerine de sıfat takılabilirdi. Sıfatlandırılmalı görüşüne muhalifim.ben, Bundan sonra ümitle “yumuşak” sıfatının bu harften tard edilerek bvağımsız bir “ğe” kalmasından yanayım.

Diğer taraftan , 29 harften oluşan latinze alfabemizin harfleri 21’i sessiz 8’i sesli harf oarak sınıflanmıştır. neden? pek muhtemel ki heyetin arzusudur. Sesliharleri söylerken veya cümlede söylerken ses çıkarıyoruz da sessiz harfleri söylerken susuyor muyuz?  Eşyanın tabiatına muhalif bir durum.

Osmanlı Türkçesinde kullanılan temel harf sayısı 32 adet,Kuran alfabesindeki temel harf sayısı 29adet, Latin alfabesinden mülhem yeni Türk alfabesi de 29 harften müteşekkil.

Ku’rân alfabesindeki harflerin irtibatlarını sağlayan ayrıca “hareke “ isimli, anlamlandırıcılar varken

Osmanlı Türkçesini yazarken harekeler kullanılmaz, harekelerin yerlerine harflerin bazıları kullanılır.

Harfleri “sesli” “sessiz” şeklinde ayırmaktan ziyade “okutan” ,”okunan” şeklinde ayırmak daha anlaşılır bir durumdur. Öğrenci, öğretmenine, sessiz, diyoruz da niçin ses çıkarıyoruz sorusunusorsa öğrencimiz, eminim, bir cevap yerine ta’zir görecektir, hakkı olmadığı halde.

Buradan hareketle gelelim ilk okuma yazmadaki pürüzlere. Harflerin adı belli şekli belli iken ilk okuma yazma öğretilen öğrencilerin, bahse konu harflerin isimlerinden bihaber “e” yerine “ı” sesi çıkararak harf isimlendirmesi yaptığı gözüküyor.

Bendeniz, ilk okuma yazmayı, okulda öğrenmediğim için bunların bana garip geldiğini düşünmeye çalışıyorum ama bir ilkokul öğretmeni sıfatımla kısa cümleler ezberletme yöntemiyle cümleden kelimeye,  kelimeden heceye, heceden harfe “Tümden gelim “metoduyla bu işi yaptığım için bir de bugünkü gibi değil de doğrudan harfin adının öğretildiği, harften heceye, heceden kelimeye, kelimeden cümleye ”tüme varım” metoduyla öğrenmiş olduğumu bildiğim için serzenişlerimi dile getirmeye çalışıyorum. Umulur ki bir fayda temin eder.

 

 

Büyük harfler

A

B

C

Ç

D

E

F

G

Ğ

H

I

İ

J

K

L

M

N

O

Ö

P

R

S

Ş

T

U

Ü

V

Y

Z

Küçük harfler

a

b

c

ç

d

e

f

g

ğ

h

ı

i

j

k

l

m

n

o

ö

p

r

s

ş

t

u

ü

v

y

z

Türk alfabesinde 29 adet harf bulunmaktadır. Bunlardan sekizi sesli(ünü) (A, E, I, İ, O, Ö, U, Ü) geri kalanı ise sessizdir(ünsüz).

Sıra

Harf

 

Harfin Adı

Harfin Kodu

Sıra

Harf

 

Harfin Adı

Harfin Kodu

1

A

a

 

a

Adana

16

M

m

 

me

Muş

2

B

b

 

be

Bolu

17

N

n

 

ne

Niğde

3

C

c

 

ce

Ceyhan

18

O

o

 

o

Ordu

4

Ç

ç

 

çe

Çanakkale

19

Ö

ö

 

ö

Ödemiş

5

D

d

 

de

Denizli

20

P

p

 

pe

Polatlı

6

E

e

 

e

Edirne

21

R

r

 

re

Rize

7

F

f

 

fe

Fatsa

22

S

 

 

se

Sinop

8

G

g

 

ge

Giresun

23

Ş

ş

 

şe

Şırnak

9

Ğ

ğ

 

yumuşak ge

yumuşak ge

24

T

t

 

te

Tokat

10

H

h

 

he

Hatay

25

U

u

 

u

Uşak

11

I

ı

 

ı

Isparta

26

Ü

ü

 

ü

Ünye

12

İ

i

 

i

İzmir

27

V

v

 

ve

Van

13

J

j

 

je

jandarma

28

Y

y

 

ye

Yozgat

14

K

k

 

ke

Kars

29

Z

z

 

ze

Zonguldak

15

L

l

 

le

Lüleburgaz

           

 

                             

ünlülerin(seslilerin)nitelikleri aşağıdaki çizelgede toplu olarak gösterilmiştir:

ünlü harfler

düz

yuvarlak

geniş

dar

geniş

dar

kalın

a

ı

o

u

ince

e

i

ö

ü

 

Sayıların resmi olan rakamları, seslerin resmi olan harfleri öğrenci ezbere şaşırmadan söyleyene kadar aradan birinin gösterilmesi halinde ismini de öğrenene kadar öğrenciye okuma ve yazma öğretmeye çalışmanın işkence olacağına kaniyim. Bu yüzden harfin kanunî adı neyse oradan başlayarak öğretmenin faydasına inanıyorum.

İlk okuma yazmanın eğlenceli bir duruş ve davranışa dönüşümü sağlanmadıkça zavallı çocuklar işkenceye tabi tutulmuş olacaklardır.

MEB’in ilgili birimlerinin ilk okuma ve yazma öğretiminin usul, esasvetekniklerini gözden geçirmeleri gerekir. Bu çalışmaları yaparken kıdemli mütemayiz hatta emekli mütemayiz öğretmen görüşlerine de müracaat etmelidirler.

Sezar, bir mevzuu izah ederken sarf ettiği bir kelime için bürokratlarından biri, haşmetmeab bu kelime Rumca değil deyince Sezar da “Ben söyleyince Rumca olur. “Demiş. Temelli ve kalıcılığı sürekliliği matlub olan konulardaki neticeler Sezar’a benzememelidir.

                                                               Şakir ALBAYRAK, Çekmeköy, 06.03.2022,16.18

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA