Onur TOKUR
Onur TOKUR
Giriş Tarihi : 12-05-2021 19:35
Güncelleme : 12-05-2021 19:47

İsrail Nasıl Durdurulur?

  Bugünlerde yaşanan İsrail zulmü yüreklerimizi ne kadar yaksa da aslında sorun bugünün değil 70 yıldan uzun süren bir dönemin sorunudur. Yaşlı, genç, sivil, kadın ve çocuk ayırt etmeden en hafif en ağır silah diye düşünmeden vahşiliğin ve zulmün en akıl almaz bir örneğidir İsrail.  Teknolojinin insan etine denemelerinin yapıldığı yerdir İsrail. 

 Kişisel hesaplarımızdan paylaşımlar bu konuda karınca misali tarafımızı belli etse de sorunun çözümüne ilişkin maalesef ciddi bir fayda sağlamıyor. Boykot yapalım desek adamların ürünlerini almasak biz daha çok zorlanıyoruz. Satmayalım desek zaten olmuyor. Farklı siyasi destekler verelim desek ambargo sorunları ile karşı karşıyayız.  Askeri konuları konuşalım,  Turan ordusu, İslam Ordusu gibi ideolojik hayalleri zorlasak diyorum iş geliyor ekonomide tıkanıyor. Yani benim imanı bütün oruçlu haliyle izlediği vahşetle sinir krizi geçiren masum kardeşim, İsrail'i durdurabilecek tek güç Para. 

Biz Mavi Marmara dedik masum insanlarımızı öldürdüler, biz boykot diyoruz umursamıyorlar. Amerika ve Batı Dünyası sessiz kalıyor destek veriyor derken, Müslüman dünyası topyekûn Filistin'in arkasında duruyor zannetme. Emin ol bu konuda halk olarak demiyorum bizim kadar üzülen içerleyen çare arayan başka bir ülke yok. 

Geriye döndüğümüzde bu konunun başlangıcı toprak satmalardır. Filistin'de Yahudilere topraklar satılarak başladı bu acı tablo. Konunun burasında kendi adımıza ciddi dersler almalıyız. Tüm ülkede benzer sorunlar olabilir ama gözümüzün önünde bir Sapanca gerçeği var. Bu detayı da bir gün uzun uzun yazmak istiyorum. Kanınızı donduracak detaylar var. 

Ülke olarak askeri bir seçeneğimiz olamaz zira askerimize yeteri kadar sorunu çözdürüyoruz. Siyasi çözüm adına çok daha üst seviye bir diplomasi ile en azından acil olarak şimdilik insani olan bu zulüm durdurulabilir. Uluslararası camia önünde duyarlılık oluşturulabilir. Bu konuda başını kumdan çıkarmak istemeyen herkese bir iğne batırmak gerekiyor. Yapılabilir mi yapılamaz mı kestirmek çok zor ama en azından İslam dünyasının içinde bu konuyu hep sıcak hep gündemde tutmak fayda sağlayabilir.  

İsrail devleti belki bugün sadece Filistin ama devamında dünyaya hiç huzur vermeyen bir devlet olarak ilerleyeceği aşikar. Kuruluşu ve hayatını devam ettirme şekli olarak tam bir terör devletidir. Yakınlaşırken, ticaret yaparken, ödül alıp verirken bunu hiç unutmayın..

Elden gelen tek şey dua. Rabbim bu mübarek günlerde Filistinli masumlara yardım etsin.

Acılarını dindirsin, öfkelerini artırsın. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA