sakarya-egitim
Giriş Tarihi : 03-06-2022 09:32

Yüksek Öğretim Kurulu'nda 6 üye görevden alındı... Muzaffer Elmas'a yeni görev

Yüksek Öğretim Kurulu'nda 6 üye görevden alındı... Muzaffer Elmas'a yeni görev
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Yükseköğretim Kurulu'nda 6 üye görevden alındı, 5 yeni üye atandı. Karara göre, Sakarya Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararla Yükseköğretim Kurulu'nda (YÖK) yapılan değişiklikler Resmi Gazete'nin 3 Haziran 2022 tarihli sayısında yayımlandı.

YÖK’te 6 üyenin görevine son verilirken 5 yeni üyenin de ataması gerçekleştirildi.

Karara göre, YÖK üyeleri olan Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, H. Abdullah Kaya, Prof. Dr. Murat Tuncer, Prof. Dr. Mehmet Şişman, Prof. Dr. Hayati Develi ve Prof. Dr. Mustafa Çiçekler’in görevine son verildi.

YÖK’e seçilen yeni üyeler ise Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir, Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Prof. Dr. Mürteza Bedir, Prof. Dr. Halim Haldun Göktaş oldu.

AYŞEN GÜRCAN KİMDİR?

YÖK'e atanan yeni üyelerden Ayşen Gürcan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapmıştı. Gürcan'ın 3 farklı yerden maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Gürcan, ayrıca “en az üç çocuk” politikasının mimarlarından biri. Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türkiye’de nüfus artışı ile ilgili hazırladığı ve nüfusun artış hızının en az 3 olması gerektiğine ilişkin raporu Erdoğan’a sunan isimlerden biri. Gürcan, "Eğer bir Müslüman kadın börek yapmasını bilmiyorsa, o aile dağılmaya mahkumdur" açıklaması ile de hatırlanan bir isim.

REKTÖRLÜKLERE ATAMA

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda birçok üniversitenin rektörlüğüne de atama gerçekleştirildi.

Karara göre, Sakarya Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. Aynı karara göre, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Erhan Özden, Türk-Alman Üniversitesi Rektörlüğü’ne Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal Yıldız, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Bahri Şahin, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Yavuz Demir getirildi.

Evrensel 

Hülya SÜRÜCÜ

Turan AteşTuran Ateş