GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2023 20:37

Sakarya Gaz Sahası'ndaki doğalgazı ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ve boru hattı tamamlandı

Sakarya Gaz Sahası'ndaki doğalgazı ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ve boru hattı tamamlandı

İlk etapta 10 milyon metreküp gaz aktarılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Mart'ta ulusal sisteme bağlanacak doğalgaz sahasında çalışmaları kapsamanıda Sakarya Gaz Sahası'ndaki doğalgazı ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ve boru hattının tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, "Yerli gaz, denizin 170 kilometre açığından özel borularla Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ne geldikten sonra burada birtakım işlemlere tabi tutulacak. Buradaki işlemler Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yürütülecek. Ardından Karadeniz gazı ulusal sisteme bağlanmak için BOTAŞ'a iletilecek. BOTAŞ'ta test edilecek gaz, sonrasında da evlere teslim edilmek üzere boru hattına iletilecek" ifadeleri kullanıldı.

Sahadan ilk etapta günlük 10 milyon metreküp gaz aktarımı yapılacak olsa da Filyos Doğal Gaz Ölçüm İstasyonu'nun günlük 50 milyon metreküp kapasiteli tasarlandığı belirtilen açıklamada, gazı ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ve boru hattının BOTAŞ ekipleri tarafından tamamlandığı kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

Yerli gazı ulusal sisteme bağlamak için ilk etapta 36 kilometrelik boru hattı seriminde ekipler özel geçiş uygulamalarını devreye aldı.

Proje kapsamında yol, dere, enerji nakil hatları gibi 87 nokta özel geçiş uygulaması yapıldı. Bu uygulama toplam boru hattının yüzde 10'unu oluşturdu.

Bunların yanında yerleşim yerlerinde de özel geçişler yapıldı. Ekiplerin zorlayan en önemli faktörlerden birisi de eğim oldu. Yüzde 65'lik kısmı yüksek eğimli arazinden oluşan boru hattı güzergahında kimi zaman özel ekipmanlar kullanıldı.

Kaynak: bloomberght.com

AdminAdmin