GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2023 12:09

O komutan için karar gelişmesi!

O komutan için karar gelişmesi!

15 Temmuz darbe girişiminde Kocaeli’den giden tankların önünü açmak için Sakarya'dan Kocaeli yönüne giden yol Aşağıdereköy kavşağından kapatıldı. Darbe girişimi davasında Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan hakkında 'Anayasayı ihlal' suçundan beraat kararı verildi. Karar, Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından darbe girişiminden haberdar olduğu ve gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle darbe girişimini kolaylaştırmayı amaçladıkları gerekçesiyle bozuldu.

Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan hakkında darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, 'Anayasayı ihlal', 'Kasten öldürmek' suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altışar aydan 319'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Aysan hakkında 'Anayasayı ihlal' suçundan beraat kararı verildi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafından yapılan incelemede karar istinaftan geçti.

KONUMU NEDENİYLE EMİR MESAJININ CEZAİ SORUMLULUĞUNU BİLEBİLİR

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan hakkında verilen beraat kararını bozdu. Kararda, Aysan'ın konumu ve rütbesi gereğince gelen emir mesaj içeriğinin açıkça suç teşkil etmesi nedeniyle yerine getirilmesinin cezai sorumluluk doğuracağını bilebilecek konumda olduğu aktarıldı. Aysan'ın, Jandarma personeli sanıklar ile birlikte darbe girişiminden haberdar oldukları, bu kapsamda darbeden haberdar olmadıklar ve emir komuta zinciri kapsamında eylemlerini gerçekleştirdikleri yönündeki savunmalarına itibar edilemeyeceğine dikkat çekildi.

DARBEYİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN HAREKET EDİLDİ

Kararda, olay gününde 00:00 sıralarında Kocaeli istikametinden gelerek Sakarya istikametine doğru ilerleyen tankların önünü açmak için Sakarya'dan Kocaeli yönüne giden yolu Aşağıdereköy kavşağından kapatmak ve bu şekilde araç geçişine izin vermemek şeklindeki eylemlerinin darbenin icrasını kolaylaştırmaya yönelik olduğu anlatıldı.

YANILGI SONUCU KARAR VERİLDİ

Söz konusu eylemler bakımından, fail olarak sorumlu tutulmalarını gerektirmeyeceği, ancak suçun icrasına başlanmasından sonra katılma iradelerini açıkça ortaya koyan sanıkların hareketlerinin, zaman, nitelik ve yakın zarar tehlikesine yaptığı katkı itibariyle bütün olarak değerlendirildiğinde, 'Anayasayı ihlale teşebbüs suçuna yardım etmek' suçundan hüküm kurulması gerektiği gözetilmeden delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanılgı sonucu karar verildiği ifade edildi.

Kocaeli Koz

Turan AteşTuran Ateş