GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2022 12:41   Güncelleme : 20-10-2022 12:44

Ethem Sancak Beşiktaş'tan da ihraç edildi

Ethem Sancak Beşiktaş'tan da ihraç edildi

"Beşiktaş borçlarından dolayı TMSF'ye düşerse ihaleye girip alacağım" dediği için disipline sevk edilen Beşiktaş kongre üyesi Ethem Sancak, kulüpten ihraç edildi.

Beşiktaş Disiplin Kurulu, kongre üyesi iş insanı Ethem Sancak'ı oybirliğiyle ihraç etti. Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki Tank Palet fabrikasını devralan BMC'nin yönetim kurulu başkanı olan Sancak, haziran ayında Candaş Tolga Işık'ın programında "Beşiktaş borçlarından dolayı TMSF'ye düşerse ihaleye girip alacağım" dediği için disipline sevk edilmişti.

'ALAYCI VE İFTİRACI AÇIKLAMALAR'

Ajansspor haberine göre disiplin kararında, Sancak'ın sözlerinin "kulübün itibarını ve borsadaki marka değerini düşürücü nitelik taşıdığı ve zarara sebebiyet verdiği" belirtildi. Sancak'ın yorumları "alaycı ve iftiracı" olarak nitelendi ve kurul nihai kararında şu ifadeleri kullandı: "Şikâyet edilen hakkında yukarıda belirtilen gerekçeler gözetilerek tüzüğümüzün 46 / C maddesi gereğince toplantıya katılan üyelerimizin oy birliğiyle kesin çıkarma cezası verilmesine karar verilmiştir."

Sancak'ı ihraç eden Beşiktaş Disiplin Kurulu'nun başkanlığını Ahmet Akpınar yapıyor. Kurulun diğer üyeleri de şöyle: Faruk Öztürk, Tülay Büyükasar, Hatice Ceren Yılmaz, Ali Rıza Aral ve Koray Erdivanlı'dan oluşuyor.

Ne olmuştu?

Sancak, 15 Haziran 2022'de katıldığı televizyon programında konu Beşiktaş'a gelince "Tüm kulüplerin borcu inanılmaz seviyede. Bu derneklerle falan yönetilecek bir iş değil artık. endüstriye uygun bir şirketleşme olursa ve bir gün Allah korusun, TMSF'ye düşerse Beşiktaş, ihaleye girip alacağım. Bir konsorsiyum oluşturacağım. Beşiktaş'ı Asya'nın Şampiyonlar Ligi şampiyonu haline getireceğim" demişti. 

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de Sancak'a tepki göstererek, "Beşiktaş 120 yıllık kulüp. Diğer kulüplerle yorum yapmam ama benim kulübümüm TMSF’ye düşme şansı sıfır. Eğer birilerinin böyle bir beklentisi varsa boşuna bekler. Taraftar böyle bir şeye müsaade etmez” diye konuşmuştu. Çebi Sancak'ın maksadını aşan bir açıklama yaptığını ama yine de kulüpten ihracına karşı olduğunu da dile getirmişti.

Beşiktaş kongre üyelerinden Ahmet Hilmi Yılmaz, 15 Temmuz 2022'de disiplin kuruluna dilekçe verdi ve Sancak'ın ihracını istedi. Kurul Sancak'tan 13 Eylül 2022'de savunma istedi fakat Sancak cevap vermedi. Kurul dün Sancak'ın ihracına karar verdi. 

BİR YILDA İKİNCİ İHRAÇ

Sancak, bir konferansta söylediği "AK Parti'yi ABD iktidara getirdi" sözlerinden ötürü AK Parti'den kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmiş, karar üzerine kendisi istifa etmişti. Sancak daha sonra Vatan Partisi'ne katılmıştı. 

Gazeteduvar

AdminAdmin