GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2022 12:36

Düzce depremi sonrası Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan uyarı!

Düzce depremi sonrası Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan uyarı!

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, merkez üssü Düzce olan 6,0 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklama yaptı. Sakarya'da da hissedilen deprem hakkında paylaşım yapan Görür, "Düzce’de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir" ifadelerini kullandı.

Kandilli Rasathanesi’nin açıklamasına göre, saat 04.08'de Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve birçok kentten hissedildi.

Sağlık Bakanı Koca, deprem nedeniyle 1'i ağır 35 kişinin yaralandığını söyledi. Düzce'de ise bir yurttaş, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Görür, mesajlarında şunları belirtti:

"Sarıdere-Gölyaka/Düzce'de 6,0 deprem oldu. 1999 depremleri KAF'ın bu kesimini Bolu Tüneline kadar kırmıştı.

Biz bu hattın Bolu kesiminin de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık.Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu

Arkadaşlar, Düzce'de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum.

Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF'a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir."

Birgün

Turan AteşTuran Ateş