arifiye
Giriş Tarihi : 09-01-2023 15:26   Güncelleme : 09-01-2023 15:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sakarya milletvekilinden aldığı tazminatı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sakarya milletvekilinden aldığı tazminatı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tank-palet fabrikasının satıldığı iddialarına tepki gösterdi. Erdoğan "Fabrikayla ilgili hiçbir iddiaları tutmayanlar yarım ağızla da olsa bir özür dileme erdemi göstermediler" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç'a açtığı davadan 50 bin TL aldığını belirtti, "Onu da vakıflara verdim" şeklinde konuştu. 

İşte ayrıntılar:

Fırtına obüslerinin teslimini 140'a çıkaracağız

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na "Sakarya/Arifiye Tank Palet Fabrikası" konusunda özür dileme çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi'ndeki Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni’nde konuştu. Erdoğan, fırtına obüslerinin sayısını gelecek dönemde yeni teslimatlarla toplamda 140'a kadar çıkaracaklarını açıkladı.

Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine tepki gösteren ve sık sık bu konuda MHP ile iktidar partisi aKP'ye yüklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "özür dileme" çağrısında bulundu. Erdoğan, "İşten atılacak denilen fabrikada işçilerimiz çalışıyor, üretiyor, ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Hal böyleyken fabrika ilgili ilgili hiçbir iddiaları tutmayanlar yarım ağızla da olsa bir özür dileme erdemi göstermediler. En azından bugünkü teslimat sonrasında işin aslını bildikleri halde ısrarla yalan söyleyenlerin milletimize olan özür borçlarını ifa etmeleri gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç hakkında açtığı tazminat davasında kazandığı 50 bin lira manevi tazminat davasını hatırlatan Erdoğan, aldığı parayı vakıflara verdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever karşıladı.

Erdoğan sözlerine, “Sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bizlere bu büyük gururu yaşatan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün teslim edilecek 6 adet fırtına obüslerinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu sayısı 140'a kadar çıkaracağız. Yeni nesil fırtına obüsleri şu an envanterde olan modellere kıyasla pek çok avantaja sahip. Yürütülen çalışmalar neticesinde obüslerimizin hem beka kabiliyeti hem de ateş gücü artırılmıştır. Kazandırılan ilave yetenekler arasında yeni nesil atış kontrol, otomatik mühimmat yükleme, sürücü görüş, otomatik yangın söndürme, iklimlendirme, uzaktan kumandalı silah, palet askı donanımı, yeni nesil yardımcı güç grubu gibi pek çok kritik unsur bulunuyor” diyerek başladı.

"Fırtına obüslerimizde 2025 yılından itibaren geliştirilen motor ve transmisyonu kullanacağız"

Erdoğan, “Fırtına obüslerimizin gücüne güç katan tüm bu sistemlerle aynı zamanda dışa bağımlılığımızı da azaltmış oluyoruz. Motor ve transmisyon konusunda bir süredir yürüttüğümüz yerlileştirme faaliyetlerini inşallah 2 sene içerisinde tamamlayacağız. Fırtına obüslerimizde 2025 yılından itibaren geliştirilen motor ve transmisyonu kullanacağız. Böylece savunma ürünleri ihracatında zaman zaman karşımıza çıkan lisans meselesini de kökten çözüme kavuşturacağız. TSK'nın caydırıcılığını ve harekat kabiliyetini çoktan ileri taşıyan bu projede görev alan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

"İnşallah 2025 yılından itibaren proje ortaklarımızla birlikte seri üretime başlıyoruz"

Erdoğan sözlerinin devamında, “Burada yakaladığımız ivmeyi Altay Tankı başta olmak üzere fabrikamızda yürütülen diğer stratejik projelere de teşmil ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mayıs ayında 2 adet yeni Altay tankımızı testlerini gerçekleştirmek üzere ordumuza ve güç grubunu yapacak firmaya teslim ediyoruz. Yeni Altay'ların testlerini tamamladıktan sonra inşallah 2025 yılından itibaren proje ortaklarımızla birlikte seri üretime başlıyoruz. Fırtına obüsleri ve Altay tanklarımıza ilave olarak Arifiye tesisimizde Altuğ 8x8 zırhlı personel taşıyıcıların üretimi ve ihracatı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterindeki Leopard 2 A-4 Tanklarının modernizasyonu, 400 beygirden 1500 beygire kadar farklı motor ve transmisyonların proje, araçlara entegre ve üretim çalışmaları da devam ediyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'na "Arifiye Tank Palet Fabrikası özrü" çağrısı

“Birilerinin ‘ona buna satıldı’ diyerek iftiralarına hedef olan Arifiye Ana Bakım ordumuzun ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor”

“Ciddi emek, sabır, bilgi birikimi ve irade gerektiren tüm bu projeleri de adım adım hizmete alıyoruz” diyen Erdoğan, sözlerinin devamında ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Görüldüğü gibi birilerinin ‘ona buna satıldı’ diyerek iftiralarına hedef olan Arifiye Ana Bakım Fabrikası farklı alanlarda ordumuzun ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor. Sıradan işletme-devir işlemini çarpıtarak sermaye düşmanlığı yapanlar, bugün ABD'den İngiltere'ye oradan Almanya'ya kapı kapı dolaşarak benzin istasyonlarındaki restoranlarda oralarda bir şeyler yemeye gayret edenler, yabancı ekonomi komiserlerinden yardım dileniyor. Biz ise yerli ve milli olarak kendi mühendislerimizle, kendi işçilerimizle işte bu dev eserleri ortaya koyuyoruz.

İşten atılacak denilen fabrikada işçilerimiz çalışıyor, üretiyor, ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Hal böyleyken fabrika ilgili ilgili hiçbir iddiaları tutmayanlar yarım ağızla da olsa bir özür dileme erdemi göstermediler. En azından bugünkü teslimat sonrasında işin aslını bildikleri halde ısrarla yalan söyleyenlerin milletimize olan özür borçlarını ifa etmeleri gerektiğine inanıyorum. Sakarya'mızı temsil eden bir tane milletvekili var. Ondan da açtığım davadan 50 bin TL aldım. Onu da vakıflara verdim.

Israrla yalan söyleyenlerin milletimize olan özür borçlarını ifa etmeleri gerektiğini inanıyorum. Grup kürsülerini iftira ve çarpıtma kürsülerine çevirenleri buradan bir kez daha özellikle doğrudan ülkemizin çıkarlarını ilgilendiren milli meselelerde yalan siyasetini terk etmeye davet ediyorum. Bunu yaparlarsa ne ala. Yapmazlarsa biz milletimize saygımızın bir gereği olarak onların yalanlarını iftiralarını deşifre etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye’nin savunma hamlelerinin geçmişte defalarca yaşandığı gibi türlü ayak oyunlarıyla engellenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Savunma sanayii alanında da tam bağımsızlığımızı ilan edene kadar durmayacak dinlenmeyecek en küçük bir geri gidişe rıza göstermeyeceğiz. "

Erdoğan sözlerine özetle şöyle devam etti:

“Türkiye'nin zincirlerini kırdığı alanların başında savunma sanayi geliyor”

Türkiye'nin zincirlerini kırdığı alanların başında savunma sanayi geliyor. Göreve geldiğimizde yüzde 20'si milliydi, şimdi yüzde 80'i milli olan savunma sanayine sahibiz. Bu alanda hayal dahil edilemeyen başarılara imza attık. Savunma sanayinde başarı hikayesi yazmakla kalmadık, büyük zihniyet devrimi de gerçekleştirdik. Akim bırakılan ülkemiz bizimle birlikte ilk defa projelerinin neticelendiği, başarısını ispatladığı günleri gördü. Yapılamaz denilen, hayal mahsulü olarak nitelendirilen kritik projeleri gerçeğe dönüştürdük. Bu seviyeye bir anda gelmedik. Başbakanlığımızın ilk günlerinden itibaren ülkemizin güçlenmesi amacıyla yürütülen tüm çalışmalara sahip çıktık, destek verdik.

“Nice direnişlere nice sabotaj, ihanetlere maruz kalmamıza rağmen bu yoldan asla dönmedik”

“Nice direnişlere nice sabotaj, ihanetlere maruz kalmamıza rağmen bu yoldan asla dönmedik. Hamdolsun somut neticelerle gurur duyduğumuz bu günlere geldik. Savunma ihtiyaçlarının karşılanması sürecinde yaşanan zihniyet değişikliğinin faydasını kısa sürede tecrübe ettik. 2002'de savunma sanayi sektöründe sadece 56 firma gösterirken bugün bu sayı 2000'i aştı. 62 olan proje sayısı 750'yi geçti. Toplam 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bu rakam 60 milyar doların üzerine çıktı. Savunma sanayinde araştırma geliştirmeye ayrılan bütçenin 49 milyon dolardan 1,5 milyar dolara yükseldiğini gördüğümüz günlere kavuştuk.”

“İHA, SİHA, taarruzi insansız hava araçları üretiminde dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer alıyoruz”

“İhracat alanında gurur verici tabloya şahit oluyoruz. 20 yıl önce 248 milyon dolar olan savunma ihracatımız geçen yıl 4,4 milyar dolarla rekor kırdı. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde 2 firma varken bugün o listede 7 firmayla temsil ediliyoruz. İHA, SİHA, taarruzi insansız hava araçları üretiminde dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer alıyoruz.”

“Teknoloji özürlü, gafillerin karalama kampanyalarına rağmen insansız hava araçlarımız tüm dünyada gıpta ile takip ediliyor. İHA, SİHA'lar savaş yöntemlerini de dünyada değiştiriyoruz. Fırtına Obüslerimizle birlikte özellikle sınırlarımız dışından ülkemizi hedef alan terör örgütlerinin kabusu haline gelmiştir.”

“2023 müjdelerle dolu bir yıl olacak”

“Milli muharip uçağımızı hangardan çıkartıp tüm dünyaya göstereceğiz. Jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRJET ilk uçuşunu yapacak. Muharip insansız savaş uçağımız Bayraktar Kızılelma’nın uçuş manevra testlerin ve mühimmat entegrasyonları gerçekleştirilecek. Dünyanın ilk SİHA gemisi olacak Anadolu’yu da bu yıl hizmete alıyoruz.  Anadolu gemisine konuşlandıracağımız Bayraktar TB3 SİHA ilk uçuşunu icra edecek. Özgün helikopterimiz Gökbey’i jandarma genel komutanlığımız kullanmaya başlayacak. Ağırlığı 11 tonu bulan atak 2 helikopterimiz ilk uçuşunu gerçekleştirecek. IMC yer gözlem uydusu ile gemilerin konum ve rota bilgilerini toplayacak Kılıçsat küp uydusunu uzaya fırlatacağız. Denizde İKBAL muharebe gemisi Derya İ sınıfı firkateynlerimizin ilki olan İstanbul ve yeni tip denizaltılarımızın ilki Piri Reis de inşallah bu sene envantere girecek. Uzun menzilli hava savunma ve füze sistemimiz Siper hizmete giriyor. Hava savunma ve fü

Kaynak: T24

 

 

AdminAdmin