GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-02-2023 23:09   Güncelleme : 01-02-2023 23:18

Altay Tankı’na kritik parça: Güney Kore ile imzalar atıldı

Altay Tankı’na kritik parça: Güney Kore ile imzalar atıldı

Türkiye’nin insansız hava araçları, insansız kara araçlarının yanı sıra yerli üretilen tank projelerinde de önemli aşamalar kaydediliyor. Güney Kore, ALTAY Tankı’nda kullanılacak şanzıman için sözleşme imzalandığını açıkladı.

2025’te seri üretime geçmesi beklenen Türkiye’nin yerli ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) ile ilgili sevindiren haber geldi. Almanya’nın motor ve şanzımandan oluşan güç grubu ambargosu sebebiyle 2018’den beri seri üretime geçemeyen ALTAY Ana Muharebe Tankı, Güney Kore üretimi güç grubuyla saha testlerine başlamaya hazırlanıyor.

Güney Koreli SNT Heavy Industries şirketi ile BMC arasında, ALTAY Tankı’nda kullanılacak 1500 beygirlik otomatik şanzımanın tedariki için sözleşme imzalandı.

SNT Heavy Industries, 30 Ocak 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile ALTAY Ana Muharebe Tankı’na monte edilmek üzere 1500 beygirlik otomatik şanzımanın ihracatı için BMC ile sözleşme imzalandığını duyurdu. Söz konusu sözleşmenin değeri 200 milyon avro olarak açıklanırken, teslimatların ise 2023 ila 2027 yılları arasında süreceği belirtildi.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; söz konusu sözleşme,2028-2030 yılları için 130.9 milyon avro değerindeki bir opsiyonu da kapsıyor.

ALTAY TANKI’NIN SAHA TESTLERİ BAŞLIYOR

Almanya’nın ambargosu sebebiyle ALTAY Tankı’nda, Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motoru ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımanından oluşan Kore güç grubu kullanılacak. Bu yılın Mayıs ayında teslim edilmesi planlanan 2 adet ALTAY Tankı da bu güç gruplarıyla gerçekleştirilecek testlerde kullanılacaklar. Saha testlerinin, 2025 yılına kadar hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de yüklenici şirketler nezdinde sürmesi bekleniyor.

Güç grubu başta olmak üzere tankın diğer elektronik alt sistemlerinin de testlerinin başarılı geçmesi durumunda 2025’te seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

tgrthaber

AdminAdmin