GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2023 12:31

524 şüpheli gözaltında… 52 ilde Kökünü Kurutma Operasyonu

524 şüpheli gözaltında… 52 ilde Kökünü Kurutma Operasyonu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 52 ilde yürütülen Ankara merkezli Kökünü Kurutma Operasyonunda uyuşturucu imalatçı ve tacirlerinin de aralarında bulunduğu 524 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

53. Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 598 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Uzun süren teknik ve fiziki takip sonrası Emniyet bu sabah saatlerinde düğmeye bastı. Saat 04.00'te Ankara merkezli 52 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Sabah saatlerinde kameraların karşısına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada 524 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.

İşte Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve MASAK'ın da yaptığı tahkikat neticesinde ortaya 53'üncü kökünü kurutma operasyonunun hem finans ayağı hem de satışlarının liderlerinin, yöneticilerinin, imalatçılarının, tacirlerinin bir şekilde yakalanması ortaya çıktı.

Bu operasyon 2841 personelle, toplam 52 vilayette ve 598 şüpheliye yönelik olarak yapılmıştır. Ve 524 şüpheli de sabah 04.00'te, İstanbul, Ankara'nın da olduğu 52 vilayette gerçekleştirilmiştir.

Uyuşturucuyla hem sokakta mücadele ediyoruz, hem de uyuşturucunun bütün finans ayağını güvenlik güçlerimizle beraber, hem teknik, hem banka hesapları dahil olmak üzere mücadelemizi devam ettiriyoruz.
Avrupa uyuşturucuya karşı pes etmiştir, Amerika da pes etmiştir. Amerika'da uyuşturucudan yılda 324 kişi ölmektedir, Almanya'da 24 kişi, Türkiye'de ise 4.1. Avrupa'nın bir çok ülkesinde narkoshop'lar açılıyor, Amerika'da kasabalar bu işe dahil ediliyor. Hatta bir miktar uyuşturucunun kullanılabilmesi serbest bırakılıyor.

Bu tabi, bizim de bu konuda yoğun bir baskı altında olduğumuzun en önemli delillerinden birisidir. Onlar pes etti, biz ise Afganistan - İran hattındaki eroin rotalarından bir tanesinin rotasını değiştirdik. Rotası Türkiye'den yaptığımız yakalamalar sonucunda başka noktaya kaymış oldu.

Kocaeli Koz

AdminAdmin