DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hüseyin YELTİN
Hüseyin YELTİN
Giriş Tarihi : 16-10-2021 23:09

Taliban’ın Türkiye Ziyaretinin Düşündürdükleri

11 Eylül saldırılarının sonrasındagirdiği Afganistan’dan yirmi yıllık bir işgal sürecinin ardından çekilen ABD, ülkeyi bilinmez bir kaosa doğru sürüklemeye başladı. ABD’nin çekilmesinden sonra iktidarı tamamıyla ele geçiren Taliban yönetimi, Afganistan’ı yeniden dizayn etmek adına bir takım çalışmalar içerisine girmiş bulunmakta.

Taliban üyelerinden oluşan yeni hükümetin hayata geçireceği politikalar ve yürüteceği eylemler, Afganistan’daki önceki dönemki Mücahitlerin ya da Taliban’ın ilk iktidar dönemindeki gibi sorunların yaşanmamasını gerektirecek kadar önem arz etmektedir. Nitekim bu bağlamda uluslararası toplumun da büyük bir kaygı taşıdığını söylemek mümkündür.

Taliban’ın başta bölge ülkeleri olmak üzere birçok ülkeyle diyaloglarını artırmaya yönelik açıklamalara yer vermesi ve bu doğrultuda ilerleyeceğini ifade etmesi Taliban verdiği olumlu mesajlar olarak değerlendirmek gerekir.

Fakat buna rağmen uluslararası toplumun eleştiri oklarını yönelttiği ve hatta asla kabul etmekistemeyeceği bir takım iç düzenlemeleri de Taliban sürdürmeye devam ediyor. Özellikle kadınlar/kızlar ile alakalı fikirleri, liyakatten ziyade dini temsilcilerin etkisine bel bağlayan bir iktidarın bulunması endişe uyandıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor. 

İşte tüm bu tartışmaların/belirsizliklerin sürdüğü bir süreçte geçtiğimiz perşembe günü Taliban Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.Türkiye’nin resmen tanımadığı Taliban yönetimi Ankara'da ağırlandı. Afganistan Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki’nin başkanlık ettiği,Kültürve Enformasyon Bakan Vekili ile İstihbarat Başkan Yardımcısı’nın da içinde bulunduğu Taliban heyeti Ankara'da ilk olarak Dışişleri Bakanlığı'nda Bakan Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyetiyle bir araya geldi.

Görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini görüyoruz. İstişare edilen konular hususunda bazı işaretler mevcut. Özellikle Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, “Türkiye sahip olduğu imkanlarla Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir” açıklaması Türkiye için açık bir davet olarak düşünülebilir.

Ayrıca Muttaki, uluslararası topluma da bazı mesajlar vermeyi ihmal etmedi. Bu noktada özellikle son dönemde gündemin “göç” üzerine kurulu olduğu düşünüldüğünde, ekonomik durumla göçü doğru orantılı görmesi ve bu bağlamda “ülkeden ayrılan Afganların geri dönüşleri için ekonomi düzelmeli” ifadesi önemli. Çünkü ülkeden kaçışların/göçün ana sebebinin ekonomi olduğunu düşünmeleri de kısmen bir yanılgı olarak düşünülebilir. Taliban rejiminin getireceklerinden de korkan bir kesimin de ülkeden ayrılmayı tercih ettiği de bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Taliban’ın göç hususunu doğru bir biçimde okuyamadığı ve büyük oranda yanıldığı görülüyor.

Muttaki, Taliban hükümetinin resmen tanınmasının Afgan halkının geleceğini yeniden inşa etmede önem arz ettiğini ve DAEŞ terörünün aleyhine zemin hazırlayacağını düşündüğünü açıklaması ve bunu DAEŞ’le en büyük mücadeleyi veren NATO ülkesi olan Türkiye’de söylemesi ciddi oranda önemli bir nokta.

Türkiye ise bu hususta Taliban ile çok farklı düşünmese de tanıma noktasında ihtiyatlı davranıyor. Önceliğini insani krizlerin oluşmaması konusuna veren Türkiye, bu bağlamda üzerine düşeni yapacağının da mesajını açıkça dile getiriyor. Ayrıca Türkiye Taliban’a, Afganistan’da bundan sonraki süreçte kız çocuklarının eğitim hakkından mahrum bırakılmaması ve kadınların iş hayatından geri durdurulmamaları noktasında da ciddi mesajlar veriyor. Bunu ifade ederken de sadece Batılı ülke kimliğiyle değil, Müslüman ülke olmanın getirdiği bir beklentiyle açıkladığının altını çiziyor.

Sonuç itibariyle bakıldığında Taliban yönetiminin Ankara ziyareti genel olarak olumlu bir havada geçti. Fakat bu noktada iki tarafın da taleplerini açık bir dille aktarması da önemli bir sürecin başlangıcını işaret ediyor. Taliban’ın beklentisinde ağırlığı ekonomi ve resmi tanınma hususu oluştururken, Türkiye’nin beklentisi ise insani krizin yaşanmaması ve insan hakları üzerine kurulu bir görüntü sergilemekte.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA