Derya Çetinkaya
Derya Çetinkaya
Giriş Tarihi : 22-06-2016 10:14

Mhp Kurultayının Ardından

Kasım seçimlerinden başarısız çıkan MHP’de başarısızlığı üstlenip herhangi bir istifa olmayınca tabanda bir takım rahatsızlıklar oluştu

Kasım seçimlerinden başarısız çıkan MHP’de başarısızlığı üstlenip herhangi bir istifa olmayınca tabanda bir takım rahatsızlıklar oluştu. Başarısızlığın faturası parti üst yöneticilerine kesildi. Onlardan da ses gelmeyinde MHP seçmeninin önemli bir çoğunluğu, başta Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli olmak üzere parti yönetimini değiştirmek istedi. Fakat bunu olağan yollardan yapamayınca iş herkesin bildiği gibi mahkemeye intikal etti. Şimdi mahkeme kararı gereğince işleyen bir süreç var.

19 Haziran Pazar günü Ankara’da Tüzük Kurultayı yapıldı. Genel Başkan adayları hepsi oradaydı. Yan yana oturdular. El ele tutuşup elleri havaya kaldırdılar. Pazar günü olmasına rağmen kurultaya yoğun ilgi vardı. Yaklaşık 50 bin civarında MHP’li oradaydı.

Yeterli delege sayısı noter tastikli oluştu. Yeterli çoğunluk sağlandı. Parti tüzüğü ile ilgili 14 değişiklik önerisi verildi. Önerilerin tamamı ortak hareketle görüşülüp, tüzüğün ilgili maddeleri değiştirildi. Yeterli sayının üzerinde delege, yasalardan doğan demokratik hakkını kullanarak kurultayı gerçekleştirdi. Şimdi sıra 10 Temmuz’da Genel Başkanlık seçiminde. İnşallah MHP için, devletimiz için, milletimiz için en hayırlısı olur.

Kurultay, medeni ölçülerde, kavgasız, gürültüsüz, adeta Türkiye’ye demokrasi dersi verircesine tamamlanmasına rağmen bazı AKP ve CHP yanlısı yazar, çizer, gazeteci ve yorumcular kurultayın kalitesine yakışmayan tarzda yorumlar yaptılar, yazılar yazdılar. Henüz kurultayda toplanma devam ediyordu. Daha resmi açılış yapılmamıştı ki TRT 1’de Enine Boyuna adlı programda konuşan Fahrettin Altun, İsmet Berkan ve Burhanettin Duran beyler MHP’yi küçümser cümlelerle değerlendirmeler yaptılar. Yok efendim MHP daha kendi kendini yönetemezmiş, ülkeyi nasıl yönetecekmiş falan.

MHP delegesi, Genel Merkezin karşı durmasına rağmen yasalardan doğan haklarını kullanarak partisine sahip çıkma adına bu mücadeleyi verirken, AKP’nin anti demokratik bir şekilde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleşen kongresinde Ahmet Davutoğlu’nun nasıl saf dışı bırakılıp Binali Yıldırım’ın Genel Başkan yapıldığını bütün dünya gördü. Bir kişinin talimatıyla yapılan demokrasi oluyor, MHP’de delegelerin büyük çoğunluğuyla Genel Merkeze rağmen yaptıkları, kendilerini bile yönetemiyor gibi gösterilmek isteniyor. Asıl kendini yönetemeyen sizsiniz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmasa, kendinizi yönetmekten aciz bir topluluksunuz.

Ayrıca seçimlerde Ahmet’i gösterip, sonrasında Binali’yi vermeniz pek etik olmadı. Dünürcülere evin genç ve güzel kızını gösterip, evde kalmış yaşlı ve çirkin kızı vermeye benzedi. Seçmenin gözünden kaçtığını sanmayın.

Bir de Abdülkadir Selvi denilen bir adam kongre salonunda yayın yapan televizyon kanallarının hepsini gezdi. Yok efendim kimse gelmemiş, delege çoğunluğu sağlanamazmış, MHP bölünecekmiş. Sayın Selvi hiç de öyle olmadı. Yaklaşık 50 bin partili oradaydı. 752 Noter tastikli, 50’si noter tesciline gerek duymayan 802 delege ile kurultay yapıldı. Tüzük değişiklikleri gerçekleştirildi. 10 Temuzda Genel Başkan seçimi için kongre kararı alındı. Ve sen bunların üzerine yanıldığını belirten bir açıklamayı hala yapmadın.

Bir de Sözcü Gazetesi yazarı Bekir Coşkun var. CHP’ye sesleniyor. MHP bile bak neler yapıyor derken, bile sözcüğü hiç yakışmadı. Övüyor mu dövüyor mu belli değil.

Sayın Coşkun, MHP 9 Şubaat 1969’da kurulduğu tarihten beri Türk siyasi hayatında onurlu duruşuyla, devlet millet meselelerine en gerçekçi çözümler üreten, milletin vicdanında iyi bir yer edinen ve daima kendi sorunlarına kendisi çözüm üretmeyi başarmış onurlu ve şerefli bir siyasi partidir.

MHP bile derken, yılların tecrübesi kalemine hiç yakışmadı. Bu sözcük MHP’lileri incitir. Hiç duymadın mı?

“ Karıncayı bile incitmem deme!

Bile’den incinir karınca;

Söz söylemek irfan ister,

Anlamak insan..”

MHP’nin 10 Temmuz’da yapacağı, Genel Başkan seçimini gerçekleştireceği kongre şimdiden Türk milletine hayırlı olsun.

Derya ÇETİNKAYA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA