Advert
Onur TOKUR
Onur TOKUR
Giriş Tarihi : 20-04-2021 15:08
Güncelleme : 20-04-2021 15:09

UYUŞTURUCU, BİR İNSANLIK MESELESİ

Madde bağımlılığına her ne şart ve durumda, nerde/nasıl başladıysan ve bu noktaya nasıl gelmiş olursan ol;  içinde bulunduğun bu kısır döngü senin ruhsal dünyanı, toplum ve ailendeki yerini, ekonomi ve çalışma hayatını bir tükenmişlik içine çekip fiziksel ve ruhsal olarak sonunu getiriyor. Bu girdapta bulunman sadece senin sorunun olmaktan çıkıp en yakınlarına da acı vermekten geri kalmıyor. Belki de tüm çevren “yeter artık toparlanman lazım” bakışlarını,  üzüntüleri ile birleştirerek o acı çaresizliği yaşıyor. Gelecekte olması muhtemel çocukların ve torunların adına diye devam edersek çok daha trajik bir konu haline geliyor. Bunun çok acil çözmen gereken bir sorun olduğunu kabul etmek için daha ne olması gerektiğini bir düşün. Bir an önce harekete geç ve maddelerin etkisinden uzak yeni,  fiziki ve ruhsal açıdan çok daha iyi durumda bir hayata doğru yürü. Emin ol bu yürüyüş sırasında yalnız olmayacaksın. Tüm çevren ve sevdiklerin sana bu konuda tüm güçleri ile yardımcı olacak.

Uyuşturucu ve madde bağımlılığı,  gençliğimizi tüketen büyük bir sorun. Toplumda kullanım oranları maalesef akıl sınırlarını zorlayan seviyelerde. İlk kullanım yaşları 12/13 yaş sınırlarına dayanmış durumda. Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda çok ciddi mücadele verse de maalesef sorunun büyümesinin önüne bir türlü geçilemiyor. Uzmanların görüşüne göre bu konu sadece kolluk güçleri ile baş edilebilecek bir sorundan çok daha fazlası. Mücadelenin sosyal, eğitim ve psikolojik destek ayağı da aynı kararlılıkla sürdürülmeli. Aileler bilinçlendirilmeli ve toplum içinde dışlanma sorunu ile de aynı güç ve kararlılıkla mücadele edilmeli. Bu sorunun muhatabı olanlar topluma kazandırılabilmeli.

Kullanılan maddelerin zararları tahminlerin çok ötesinde, detay vermek gerekirse birkaç başlık altında toplamak doğru olabilir. Fiziki zararlar, ruhsal zararlar, aile içi sorunlar ve ekonomik yönü, bunların en önemlileri denebilir. Fiziki olarak beyin hücrelerinin küçülmesi ile akıl ve irade, işlemez hale geliyor. Tüm iç organların zarar görmesine ve buna eşlik eden bir dizi hastalığa neden oluyor.  Zehirlenme ve ani ölümle karşılaşılan durumlarda olası. Ruhsal olarak ise uyuşturucular, bireyin çevreye uyum yeteneğini azaltır. Bağımlı giderek aileden ve çevresinden kopararak, yalnızlaşır. Çoğu zaman bu tabloya ağır bunalımlar eşlik eder. Ekonomik sorunlarda ise varsa neredeyse tüm kazancını bu maddelerin temini için harcayabilir. Hesap yapabilme ve hayatını idame ettirebilme yeteneği kaybedilir. Tüm önceliğini maalesef bu yola yöneltebiliyor. Kazancı yoksa bu maddelerin temini için suç oranları da azımsanmayacak noktalara varıyor. Aile içi ekonomiyi alt üst eden bir kişiliğe bürünebiliyor. Tüm bunlar normal insanların yapabileceği hareketler olmasa da bu bağımlılık ile birlikte maalesef olağan durumlar haline gelebiliyor. Aile içi şiddet, alt üst olmuş hayatlar, gelecekten umudu kalmamış kişiler bekâr ise ayrı sorun evli ise bambaşka sorun olarak toplumu temelinden dinamitleyebiliyor. Yaptığım araştırma sonunda dikkatimi çeken ana başlıklar bunlar olsa da siz detaylı araştırma yaparak çok daha vahim sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bireysel hikâyeler kısmında çok acılı tablolar ve örnekler mevcut fakat müsaadenizle yapıcı bir yazı olmasını istediğim için bunlara yer vermeyeceğim.

Bu hastalık, bağımlılık ve sorunla baş etmek öğrenilmiş çaresizliklerin ötesinde çözümü olan bir durum. Bu konuda devletimizin geniş ölçüde ve sosyal devlet olmanın sorumluluğunda imkânları mevcut. İlk adım bu bağımlılığı aşabileceğine inanarak mücadele edebilmek.

Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı 191,

Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) 115,

AMATEM MHRS Sistemi 182,

Destek hatları üzerinden, tedavi ve bu dönemi atlatma konusunda yardım alabilir, kendiniz ve aileniz adına bambaşka bir geleceğin temel taşlarını inşa edebilirsiniz.

Devamında arkadaş ve sosyal çevre değişikliğine giderek, kültürel faaliyetler, hobi edinme ve boş vakitleri değerlendirebilecek çeşitli etkinlikler içine girilebilirsiniz. Bu sorunu yaşayıp kendini çıkmazda görenler eminin hepiniz hayatınızda birçok başarıya imza atmış ve defalarca takdir edildiğiniz konular olmuştur. Başarı her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır ve siz en güzel başarı hikâyelerinin başrol oyuncuları olabilirsiniz. 

Sağlıkla ve Saygıyla Kalın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA