DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Nihal Akar
Nihal Akar
Giriş Tarihi : 12-02-2016 22:47

Sigaranın Dumanında Kaybolup Giden Sağlıklar Ve Dostluklar

Bugün hepimizin aşina olduğu günlük bir diyalog vardır. Arkadaşınızla, bir yakınınızla buluştuğunuzda gideceğiniz, oturacağınız yerlere karar veren ana etmendir sigara.

“Şuraya gidelim çünkü sigara içeceğim.” dediğinde yanınızdaki, “Lütfen benim yanımda içme sağlığıma zarar veriyorsun.” diyebilmeliyiz. “Benim dünyamı, senin dünyanı, gelecek nesillerin dünyasını zehirleme…”

İyilik, sağlık için ikazdır bu sözler ve ikaz etmelisin de bıkmadan, usanmadan, yorulmadan.

Peki sonra ne olur? Bir sürü bahaneli cevaplar… “Biliyorum zararını ama seviyorum bu mereti”, “Sıkıntılarımı bir anda olsa unutturuyor.” “Sinirlerimi yatıştırmaya çalışıyorum.” “Başladım bir kere bırakamıyorum.”

Ve daha bir sürü bahanelerle aslında kendinin bile inanmadığı ama inanmaya çalıştığı nedenlerin arkasına saklanmalar…

Bu muhabbetlerin sık sık sigara içen ve içmeyenler arasında yaşandığına şahit oluyorum.

Hatta zaman zaman ben de yaşıyorum.

Ben sigarayı tanımıyor ve muhatap kabul etmiyorum. Neden mi?

Sigaranın her evde başköşede kristal küllükler içinde misafirlere ikram olarak sunulduğu, anne-babaların küçük çocuklarına “Hadi evladım amcana-teyzene kül tabağı getir” denildiği, otobüslerde, hastanelerde, düğün salonlarında ve okulların sınıflarında dahi içildiği yıllarda çocukluğumuzu ve gençlik yıllarımızı yaşadık. Aslında yaşadığımız zannettik!!

Birileri zevki için zehir içerken, bizleri nasıl zehirlediklerinin farkına varamayacak kandırılmış, adeta uyuşturulmuşlardı.

Tüm bunların sonucunda ne mi oldu? 25 yaşından sonra bronşite, astıma yakalandık.

13 yaşında sigaraya alışıp bir daha bırakamayan babamı, beyin kanserinden kaybettim. Tedavisini takip eden doktorların  “Sigara kullanmasaydı kurtulma şansı daha yüksek olurdu!” sözleri 30 yıl geçse de bugün gibi kulaklarımda.

Bugün, devletimizin aldığı ve önemle uyguladığı kapalı ve toplu yerlerde sigara içme yasağı mükemmel bir uygulama, fakat ne kadar uygulanabiliyor…

Maalesef kafelerin %90ında sigara içilmeyen temiz havaya sahip bir yer bulmak imkansız.

Bizzat yaşadığım birkaç örneği paylaşmak istiyorum.

-Derneğimize kayıtlı 8 yaşındaki lösemi tedavisi gören çocuğumuzun bazı hayallerini ve dileklerini gerçekleştirdiğimiz bir gün, ayrılmadan önce waffle yemek istediğini söylemesi üzerine; kafelerin yoğun olduğu bir bölgeden bir kafeye girdik. Çocuğun maskesini görmelerine rağmen sigara dumanı ile dolu olan salona aldılar bizi ve derhal tepkimi koydum. Çünkü kapalı bir alandı. “O zaman üst kata çıkın.” dediler, çıktık. Yine sigara içiliyordu. Bize uç köşede bir masa gösterdiler, “Buraya sigara dumanı uzak kalır, burada oturabilirsiniz.” dediler, oldukça şaşırdık. Ve aldığımız cevap olarak “Her alanda içirmediğimizde müşteri gelmiyor.” demeleri daha bir üzücü idi. Gezdiğimiz 5 kafeden sonra girdiğimiz 6.kafede içeride sigara içilmediğini gördük. Sigara içenler dışarıda ısıtıcılı masalarda idi, biz içmeyenler de sıcak ve nezih bir salonda siparişlerimizi afiyetle yedik .

İlginç olansa dumansız temiz salonda üç masada müşteri varken dışarıdaki tüm masaların dolu olması idi.

Devletimiz ne kadar bizim sağlığımızı düşünerek ve gelecek nesilleri korumak için gerekli önlemleri hayata geçirse de; biz kendi sağlığımızı egolarımıza esir ettiğimiz müddetçe, sigara içmeyenler temiz alan ararken, her alanda inadına ısrarla sigara içenler, inşallah günün birinde çaresizce hastane ve doktor aramaz.

Rabbim aratmasın… Hani iyi bir hastane bulursunuz, çok ünlü bir doktor bulursunuz ve sevinirsiniz ya, işte esas dünya kupası eleme maçları o zaman başlar. Seyircisiz  bir sahada  beyninizdeki yoğun tezahürat sesleri ile devamlı koşarsınız, az kaldı biraz daha, koş koş takatiniz kalmaz yorulursunuz; bazen futbol sahasındaki oyuncu siz olursunuz evladınız olur, anneniz, babanız olur maçın sonucunu beklersiniz; sonuçunda  kendi kalenize attığınız gollerle -Galip mi? –Mağlup mu? olduğunuzu anlamaya çalışırken kendinizi yapa yalnız bulursunuz.

Şimdi diyeceksiniz “Sadece sigaramı bizleri hasta ediyor ve kanser yapıyor. Başka tehlikeler yok mu?” Elbette başka etmenlerde oldukça fazla, lakin unutmayın ki sigarada yüksek bağımlılık yapan etkin maddeler var ve bağımlılık yapmasından dolayı bırakmak güçleşiyor...

GELİN HAYATIMIZI GÜÇLEŞTİRMEYELİM.

KENDİMİZE, SEVDİKLERİMİZE VE SEVENLERİMİZE BİR İYİLİK YAPALIM VE SİGARAYI HAYATIMIZDAN ÇIKARALIM.

UNUTMAYALIM O BİZE BAĞIMLI VE BİZ İSTEMEZSEK ASLA BİZİM HAYATIMIZA GİREMEZ.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA