DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hüseyin YELTİN
Hüseyin YELTİN
Giriş Tarihi : 20-09-2021 09:58

Rusya’nın Askeri Gözdağı: Zapad-2021 Tatbikatı

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya hem ekonomik hem siyasi hem de askeri alanlarda büyük problemlerle karşı karşıya kalmıştı. Putin’in iktidara gelmesiyle beraber rüzgar tersine doğru esmeye başladı. Son yirmi yılda Rusya için kat edilen yolun oldukça önemli olduğu görülmekte. Özellikle Putin’in bu noktadaki Rusya için başarısı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Son dönemde bilhassa doğal kaynaklar noktasında eline geçirmeye başladığı büyük ekonomik kozu, diplomatik girişimlerle de taçlandırmaya çalışan Rusya, Zapad-2021 tatbikatıyla da askeri manada çok önemli bir noktada olduğunu ispatladı.

Rusya ile Belarus arasında 10-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen Zapad-2021 tatbikatı hem iki ülke basınında hem de uluslararası kamuoyunda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Rusya ve Belarus ordusundan yaklaşık 200 bin askeri personel, yaklaşık 80 uçak ve helikopter, 290 tank, 240 top, çok namlulu roketatar ve havan sistemleri dahil yaklaşık 760 savaş aracı, ayrıca 15 savaş gemisi de katıldı.

Rusya’nın gerçekleştirdiği tatbikatta özellikle son dönemdeki askeri teçhizatını ön plana çıkarması ve bunu dünya kamuoyunda yankı uyandırması dikkate değer bir gelişmeydi.

Peki bu kadar yankı uyandırmasının ardında yatan neden neydi?

Neden bu kadar dikkate ve takibe değer görülmüştü tatbikat?

Burada iki ana başlığa ulaşmak mümkün…

İlki Rusya, Zapad askeri tatbikatıyla kendi envanterindeki teçhizatları ciddi bir şekilde deneme fırsatı buldu.Aynı zamanda askeri kapasitesinin savunma ve saldırı amaçlarına hizmet edip edemeyeceği noktasında da belli bir değerlendirmeye sahip oldu. Bu da Rusya’yı potansiyel rakip olarak gören ülkeler için takip edilmesi gereken bir husus olarak görülüyordu.

İkinci belki de en önemlisi, Rusya’nın “aba altından sopa göstermesi” yani gözdağıydı. Her ne kadar Rusya tarafından yapılan açıklamalarda tatbikatın aslında hiçbir ülkeyi hedef alan durumda olmadığı iddia edilse bile, Rusya’nın askeri gücüyle verdiği gözdağı NATO ve ABD’yi oldukça endişelenmişe benziyor.

Nitekim bu durum özellikle ABD tarafından değerlendirmeye alındı ve ABD Genelkurmay Başkan YardımcısıGeneral Hyten yaptığı açıklamada Rusya’nın askeri alanda artan gücüne dikkat çekti ve ülkesinin ulusal güvenlik politikalarına yönelik de özeleştiride bulundu.

Rusya’nın tatbikatta verdiği sınav büyük oranda diğer ülkeler tarafından da geçer not almayı başardı.

Peki bu durum Rusya için ne ifade ediyor?

Burada iki anlam görebiliriz. İlki siyasi, ikincisi ise ekonomik…

Siyasi bakımdan tatbikatın Rusya’ya getirisi, SSCB’nin son dönemindeki ya da Putin öncesindeki Rusya’nın olmadığı, artık askeri ve diğer hususlarda gücüne bir ivme kazandırdığıimajını vermesi oldu.

İkinci olarak tatbikatta Rusya’nın envanterindeki yeni teçhizatların da başarılı şekilde sergilenmesi ilerleyen süreçlerde Rusya’nın askeri teçhizat ihraç eden ülkeler sıralamasında tırmanışa geçeceğini göstermekte.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA