Onur TOKUR
Onur TOKUR
Giriş Tarihi : 08-06-2021 15:20
Güncelleme : 08-06-2021 15:22

Justinianus Köprüsü (Beşköprü) Bizleri Bekliyor (!)

Hepimiz biliyoruz ama üstünden geçmekte fayda var. Halk dilinde Beşköprü olarak bilinen Justinianus Köprüsü yapım yılı net olarak bilinmemekle birlikte tahmini M.S 562 yılı olarak kabul edilir. Bizans İmparatoru Justinianus tarafından imparatorluğun Anadolu ile olan bağlantısını kuvvetlendirmek için yapılmıştır. Köprü 365 mt uzunluk, 10 metre genişlik ve 12 sütun üzerine suya dayanıklı kireç taşlarından ortalama 4 yılda inşa edilmiştir. Serdivan ilçe sınırları içinde yer alan Justinianus Köprüsü, 1995 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bakım ve onarımı yapılmış, devamında araç trafiğine kapatılmıştır. Buraya kadar anlattıklarım zaten herkesin gözü önünde olan bilgi ve gelişmeler. Küçük bir araştırma ile saniyeler içinde bu bilgilere ulaşmak günümüz teknolojisinde çok da zor değil. Gelelim göremediğimiz ve kıymetini bilemediğimiz veya en hafif tabiri ile “gözümüzden kaçan” detaylara..

1995 yılına kadar hatrı sayılır hiçbir dokunuş neden yapılmaz? sorusu çok haklı.

Tabi haklı olan tek soru bu değil (!)

6.Yüzyıl Bizans eserlerine baktığımızda önümüze onlarca örnek geliyor. Galata Kulesi, Ayasofya Kilisesi (günümüzde Camii) ve Yerebatan Sarnıcı bunlarda en bilinenleri.  Tabi karşılaştırma sadece tarihsel boyutta benzerlikler gösteriyor ancak devamında üzülerek görüyoruz ki değerini bilmek ve en verimli şekilde kullanabilip koruyabilmek adına hiçbir benzerlik bulunmuyor. Sakarya’mızın ve Serdivan’ımızın UNESCO  Dünya Geçici Mirası Listesinde bulunan tek eserinin bu kadar göz ardı edilmesi ve “bizim” tarafımızdan korunamaması kabul edilebilir bir durum değil. “Bizim” tarafımızdan derken mirasın sahibi olan bizlerden bahsediyorum, çünkü 1500 yıllık bu nadide eser yapıldığı dönemde altından akan Sakarya nehri zamanla yatağını değiştirerek belki ömrünün bugünlere kadar uzamasında ve ayakta kalmasında bizlerden çok daha faydalı oldu. Geriye dönük hatalar tabii ki büyük ve sorgulanması gereken hatalar.  Bize düşen ise bu hatalardan ders alarak hızlıca gereğini yapıp telafi edebilmek.

Geçmişte yapılan hatalarımızı ancak Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün 2018 yılında Justinianus Köprüsünü UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’ne almasıyla fark edebildik. Bu gelişme bizler için ne kadar gurur verici olsa da aslında bir utanç vesikasıdır. Eser aynı eser, yapı aynı yapı… Bu değerimizi UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesine almamış olsa bile bizim bu esere ve tarihine gereken değeri vererek sahip çıkmamız gerekiyordu. Bu konuda geriye dönük ah  vah edip karalar bağlamaya gerek yok. Yenileme çalışmaları ağır da olsa devam ediyor, her geçen gün köprü ve çevresinde yeni eserler keşfediliyor. Bunlara son örnek olarak köprünün güney cephesinde bulunan sarnıç ve hamam kalıntılarını söyleyebiliriz. Unutmamamız gereken bir gerçek ise 1999 Deprem gerçeği. Sakarya da binlerce bina ve yapı yerle bir olurken, Justinianus Köprüsü bu büyük afeti hasarsız atlatmayı başardı. Kısacası doğa, bu tarihi eseri bizlere sunabilmek için tüm gücüyle çalışıyor.

Bizlere düşen ise;  bu eseri milletimize bir tarihi değer olarak kazandırabilecek bir proje ilan ederek kendisini ve çevresini koruma altına almaktır. Dünyadaki iyi, kötü örneklerini detaylıca inceleyip en doğru şekilde restorasyonunu tamamlayarak halka ve Sakarya kültür turizmine kazandırmak olmalı. Bu sayede 1500 yıllık Justinianus Köprüsünü UNESCO Dünya Geçici Mirası listesinden, bir üst seviye olan UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edebiliriz. Bunu yapmanın yolu modern vizyon, bilgi ve tecrübeye sahip yöneticilere görev ve sorumluluk verebilmektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA