DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Onur TOKUR
Onur TOKUR
Giriş Tarihi : 21-05-2022 11:42

ASKIDA OLAN EKMEK DEĞİL, İKTİDAR!

Mahalle fırınlarımızda hepimiz biliriz askıda ekmek tabelalarını. Her fırında vardır ve toplumumuzda yer etmiş birlik ve beraberlik duygusunu en iyi yansıtan göstergelerden biridir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimizin “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” buyruğundan yola çıkarak uygulanan bu yöntem verenin kime yardım yaptığını bilmesini engellediği gibi alanında gururunu incitmeden müthiş bir yardımlaşma örneğidir. Çocukluğumdan beri çok önemser ve takip ederim askıda ekmek tabelalarını. Onlarca yıldır kimi zaman çok yükselir kimi düşük olur kimi zamanda eksilere düşer. Haklarını teslim edelim fırınlarımız eksiye düşse bile ihtiyaç sahiplerine ekmek vermekten geri durmaz alacaklı hale gelir ama kimseyi boş çevirmez fırından. Ekmek sonuçta kimse ekmeksiz kalmasın elbet  yeri dolar diyerek bu toplumun farklılığını ortaya koyar. 

Bugün sabah fırına ekmek almaya gittiğimde gördüğüm manzara karşısında adeta şok oldum. Askıda ekmek tabelasında -502 yazıyordu. Fırın çalışanına bu nasıl oldu dedim. Kendisinin anlattıklarını aynen aktarıyorum. 

“ Nasıl olmasın, bu daha hiç bir şey. Şu tabela, ekonomik durumun sadece görünen yüzü. 6 ay önce günde dört ekmek tüketen ailelerin iki ekmek ile günü bitirdiğine,  dünden kalan ekmeklerin zaten sabah erkenden hızlıca bittiğine şahit oluyorum. Susamlı ekmek sevenlerin en ucuz olan baston ekmekten başka ekmek alamadığına şahit oluyorum. Öncede evine iki ekmek alan kişi iki tane de askıya bırakırdı. Şimdi ise ekmeğini alıp boynu bükük gidiyor. Anlıyorum adamcağızın canının sıkıldığını. Askıya ekmek veren kişi sayısı çok fazla düştü. Bir de üstüne her geçen gün askıdan ekmek isteyen kişi sayısı çoğalıyor. Geçen sene askıya ekmek bırakan insanlar bugün askıdan ekmek isterken gözleri doluyor. Koca çınar emekli torun torba sahibi insanlar askıdan ekmek alacak duruma gelmiş. Bu millete bu kadar zulüm edilir mi? Allah’tan hiç mi korkmuyor bu devleti idare edenler”

Maalesef içinde bulunduğumuz durumu yazarken ben bile zorlanıyorum. Millete karşı sırıtarak döviz artışının önemli olmadığını anlatan damat bakanlardan, gözlerime bak diyen “ekonomiden bihaber” bakanlar, aslında gelip bu insanların gözlerine baksın. Ekmek alırken dahi hesap yapmak zorunda kalan, askıya ekmek verirken şimdi sabah erken gidip dünden kalan ekmeği almak durumunda kalan bu vatandaş seçim günü gelip sandık önüne geldiğinde hepinize ekonomi dersini hızlandırılmış şekilde verecek. 

Milleti akıl almaz ekonomik yöntemlerle rezil rüsva edenlere, Türk Lirası daha fazla değer kaybedemez, dibi gördü diyenlere en güzel cevabı sandıkta verecek. 

Gün gelecek ve bu yapılanların hesabı sorulacak tabi ki…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA