Advert

Advert
Onur TOKUR
Onur TOKUR
Giriş Tarihi : 27-07-2021 14:04
Güncelleme : 27-07-2021 14:09

AŞILANMA OLMADAN NASIL OLACAK!

2019 yılının başından beri dünyanın uğraştığı covid-19 salgını ani yükselişler ile tüm dünyayı etkisi altına aldığında bu salgının tıp dünyasında aslında beklenildiği bu virüs ailesinin daha öncede birkaç deneme yaptığı fakat başarısız olduğu buna mukabil aşı sektörünün temel bilgiler eşliğinde hazırlıkların da başlangıç seviyesinde olduğunu öğrendik. Biraz hafızamızı zorladığımıza salgının başlangıç günlerinde yani 2019 Mart aylarında salgın dünya gündemine yerleştiğinde aşı olmadan sadece geçici yavaşlatmalar yapılabileceği kam kontrol altına almanın tek yolunun aşılama olduğu tüm dünya uzmanları tarafından net bir şekilde dile getiriliyordu. Tabi diğer bir yolda, virüsün mutasyona uğrayıp bulaş özelliğini kaybetmesi ama bu pek mümkün görünmüyor aksine her çıkan mutasyon salgını daha da ileri boyuta götürüyor.

Vaka ve hasta sayılarının artması ile canlarımızı kaybetmeye devam ederken kısıtlamalar ve yasaklar içinde geçen bir sene çok ağır sosyal ve ekonomik sorunlar ile toplumları zorlamaya başladı. Ekonomisi sağlam temeller üzerine kurulu ülkeler açıkladıkları ekonomik paketler ile üreticisini ve esnafını en üst seviyede desteklerken maalesef ülkemizde de birçok paket açıklansa ve destek verilse de rakamsal tablo yaşanan ekonomik sıkıntıların çok gerisinde kaldı.

Aylarca aşı bulundu haberlerini gözümüz ararken bu haberler coronavirus ailesinin yapısının tanınması, bu salgının geleceğinin tahmin edilmesi ve gelişen teknoloji ile birlikte çok hızlı yol alınarak Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa İlaç Ajansı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumu kontrollerinden sonra acil kullanım onaylarının verilmesi ile birlikte birçok aşı kullanımına onay verildi. Bu detaylar dünyanın salgınla mücadelesi için çok önemli bir eşikti. Tabi buradan sonra ortaya siyaset ve lobiler girdi. Aşı üretimi belli rakamlar olduğu için talepleri karşılamakta çok zorlanıldı. Aşıları üreten ülkeler ilk olarak kendi toplumlarına aşı temin etme yarışına girdi. Biz kendi aşısını üretemeyen ülkeler aşıya ulaşmakta zorluklar yaşadık. Tabi bu yaşananlar tamamen bir süreç ve bu süreç sonunda üretimler ve kullanım izni verilen aşılar arttı. Bir yandan da yerli aşımız için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Faz 3 çalışmaları yakın zaman önce başladı. Temennim o ki bir an önce onay alabilen güvenli bir aşıya sahip olarak dünyada kendi aşısına sahip ülkeler arasında geçte olsa yerimizi alırız.

Aşılama rakamları Sağlık Bakanımız twitter hesabından sürekli duyuruyor. Son paylaşımında 1.doz aşısını yaptıranlar 40 milyona ulaştı. 2.doz aşısını yaptıranlar 25 milyon civarında. Bunlar aslında çok olumlu rakamlar fakat aşı yaptırmayan ciddi bir kesim var. Bu kesim karşımızda durdukça salgın ile mücadelede salgın cephesi için çok ciddi bir avantaj sağladıkları kesin. 23 milyon hiç aşı olmamış bir topluluktan bahsediyoruz. Rakam ortalama bir Avrupa ülkesi büyüklüğünde. Devlet tüm kanallarını kullanarak her geçen gün bu cepheyi küçültüyor. Artış içinde olan vaka sayılarının nerdeyse tamamının bu cephede olduğu da bilinen bir gerçek. Aşı olmadan salgınla baş etmemiz mümkün değil. Canlarımızı korumamız için tek çaremiz aşı olmak. Lütfen sorumluluktan kaçmayalım.

Yitirdiğimiz binlerce canımıza yenilerini eklemeyelim ve artık bir an önce bu salgını tarihin tozlu raflarına kaldıralım. Elimizde olan aşıların kıymetini bilelim.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA