DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ali Çetinkaya
Ali Çetinkaya
Giriş Tarihi : 08-05-2022 21:35

  ANNELER GÜNÜ

Anneler Günü’nde yazıp yazmamak konusunda tereddüt ediyorum. Çünkü hüzünleniyorum.  Sonuçta yine de yazmadan edemiyorum.  Şehitlerimizin anneleri  şehitliklerde  evlatlarının kabri başında gözyaşlarıyla  mezar taşına sarılabiıiyorken ancak.  Bir yandan çocuklarına bir tencere yemek kaynatamayan anneleri gördükçe üzülüyorum elbet. Sabah okula giden çocuğuna harçlık veremeyen, daha yeni geride bıraktığımız bayramda, çocuklarına  bayramlık kıyafet alamayan anneleri gördükçe içim sızlıyor elbet.

Bu geçim darlığında  gurbetteki evladını  yılda bir görebilen anneleri gördükçe içim parçalanıyor.

Çiçekçinin önünden geçtim bu gün yine. Harçlığından biriktirdikleriyle  annesine ancak  bir gül, bir karanfil alabilen  çocukları  gördüm yine. Anneme  bir hediye alacaktım ama param yetmedi diyordu çocuğun biri.  Öteki de benimde öyle deyişi insanın içini acıtıyor.

Evlatlarına,  giymeyip giydiren, yemeyip yediren, saçını süpürge eden fedakar anneler. Vatanına milletine hayırlı evlatlar yetiştirmiş cefakar anneler. Ellerinizden öpüyor;

Bebek mevlidinde kırk günlük bebeğe tek taş pırlanta takan anneler, düşesleri, baronesleri kıskandıracak kadar,  tüylü şapkalar takıp, varaklı dekorlarda, süslü lale devri saraylarda mevlitler okutup,  ramazanda kişi başı iki bin liralık iftarlar veren, ballı, tereyağlı  menüleri sofralarına koyan, mangoyu kurutmadan yiyen, iki de bir kul hakkından bahsedip iki, üç, beş yerden maaş alıp, fakir fukarayı  aklına bile getirmeyen anneler hariç, bütün annelerin gününü kutluyorum.   

 

            

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Çetinkaya

Ali Çetinkaya

DİĞER YAZILARI 1919 YILI, MAYISIN 19’UYDU ÜNİTER DEĞİLİZ ARTIK ELÇİ ASKER SAİME (MÜNEVVER SAİME ASKER HANIM) OKULLAR AÇILIRKEN YÜZYILIN İFTİRASI... SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMIYMIŞ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ANISINA...İKİ TERS BİR DÜZ MÜJDE DEMEDİ DEMEYİN HARAMZADE RUS NEDİM PAŞA  GÜVEN-BALIK NUHUN GEMİSİNE BİNMEDİ ŞEHİR-SANAT-KÜLTÜR-TARİH-EDEBİYAT VE SAKARYA VİRÜSLÜ GÜNLERDEN SONRA; DUR BAKALIM NE OLACAK 100. YILINDA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI YARINA ÜMİTLE YÜRÜYENLER VE KÖY ENSTİTÜLERİ KORONA VİRÜS... YAŞAMAK AĞIR BASIYOR BENDE TÜRK HALKI BİR GERÇEKLE YÜZLEŞİYOR...ÖĞRENCİ YURTLARI MUSUBET YAKINDR, NASİHAT BOŞUNA… PAROLA. KAZ DAĞI İŞARETİ. DİPSİZ GÖL DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MEB’DE HEP AYNI TERANE SELANİK'TE 19 MAYIS ASKIDA KAHVE     ASLAN YÜREKLİ CÜCE ALİ ŞAMİL Taraklı’ da Bir Masa... DINGILDAK MASA Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Halit Molla GÜN SAZAK CİNAYETİ 19 MAYIS’TAN 9 EYLÜL’E 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ BU SEFER HEP BİRLİKTE 1 MAYIS... Lozan Ve Ali Şefik Özdemir Bey’in Musul Harekatı 9 EYLÜL Hasan Tahsin ve Yüzbaşı Şerafettin Viva İzlanda İftar Muhammed Ali Ermeni Soykırımı Kabare Tiyatrosu 2 Haziran’da Almanya’da Seyredildi ÜSMEN Eski Köyden Mahalle Olmaz REJİ’DEN TEKEL’E; TEKEL’DEN NEREYE REJİ İstiklâl Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Şimdiki Teröristler Çok Şanslı Çok!!! Bay Jones'un Çiftliği Mülaene, Mübahele ve Fasık Avukat Olmak Da Zor İş Be! Anahtar Kelimeler Deniz, Namaz ve Rus İlk Kurşun ve Üç Kılıç Ali Fuat (Cebesoy) Paşa [23 Eylül 1882-10 Ocak 1968] Sonradan Gurme'ler Hoşgeldin 2016 Adı Duyulmamış Kahramanlar (3): Nefer Şaban Adı Duyulmamış Kahramanlar (2): Karatepeli Halil Adı Duyulmamış Kahramanlar (1): Mehmet Çavuş Öğretmenler Günü’nün Ardından Çetinkaya İlk Yazısıyla Sitemizde
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA