Onur TOKUR
Onur TOKUR
Giriş Tarihi : 06-07-2021 16:23
Güncelleme : 06-07-2021 16:31

32 EVLER MAHALLESİNDE NELER OLUYOR!

Bu hafta yazmayı planladığım başka bir konu vardı aslında. Malum ülke ve şehir gündemine yetişebilmek pek mümkün değil. Her dakika farklı bir gündem, farklı bir olay ve gelişme yaşanıyor. Benim ve benim gibi düşünen yazarların amacı eksikleri ve hataları gündeme taşımak. Gördüğümüz ve şahit olduğumuz her eksik ve hatayı konu haline getirip bunun çözümüne fayda sağlamak.

Bugün köşemde yer vereceğim konu, 32 Evler mahallesinde uzun bir geçmişe dayanan yol ve asfalt sorunu. Olması gerekenden çok daha uzun süren esnafa ve mahalleliye büyük çile çektiren bu sorunu, geçtiğimiz haftalarda nihayet çözüldü. 8224 insanımızın yaşadığı mahalle, olması gereken asfaltına bir buçuk yılda anca ulaşabildi.

Büyükşehir yetkililerinden aldığım bilgiye göre bu kadar uzamasının sebebinin SASKİ’nin altyapı çalışmaları zamanında bitirememesi yatıyor. Hatta 6 Kasım’da SASKİ eski genel müdürü İlyas Demirci’nin görevden alınmasının ana sebeplerinden birinin bu konu olduğu söyleniyor. Kendisi görevden alındıktan sonra vekaleten görev yapan Atilla Turan ve şu an ki genel müdür Yiğit Turan’ı da dâhil edersek bu yol sorunu 3 genel müdür gördü. Acısı ile sorun geçte olsa aşıldığına göre şu an için sorun yok demek üzere iken başka bir sorun baş gösterdi.

Bu çileli geçen bir buçuk yılda eleştiriler doğal olarak ortaya çıktı. Mahalle Muhtarı Yavuz Bozkurt’un adeta iktidar partisinin şövalyesi gibi yol sorununa eleştiride bulunan mahalleliye ve esnafa sürekli susmaları yönünde telkinde bulunması bende dâhil bu kişileri “kendilerine hayrı yok” diyerek ayrıştırması kabul edilemez. Tabi buna sebep olarak muhtemelen kendisinin siyasi hırsı sebep oluyor. Asıl mesele buraya kadar anlattıklarım değil bundan sonra yaşananlar. Sayın Ekrem Yüce asfaltlama çalışmalarını yerinde takip etti. Hatta uzayan süreci bir video ile izah etti. Bunlar güzel gelişmelerdi. Asfalt yapıldıktan hemen sonra daha kaldırım çalışmaları bitmeden yol üstünde bulunan bazı yapılara gönderilen yıkım kararları ile olay bambaşka bir boyut kazandı. Yol üstünde bulunan eski yapılarda çalışan esnaf ve yaşayan mahalleli, ben devletim diye elinde tebligatlar ile tek tek kapıları çalan belediye yetkilisi ile karşılaştı. Ne yazıyordu tebligatlarda?

15 gün içinde kendi yapılarınızı kendiniz yıkın yoksa biz yıkacağız, tüm masrafları sizden alacağız, üstüne birde %20 de masraf fazlası alacağız. Ellerine bu yazılar tutuşturulan esnaf çaresizlik içinde önce soluğu muhtarda alıyor ve muhtar kendine yakışan bir tarzda “siz kendi ayağınıza sıktınız, çok konuştunuz” diyerek olayı adeta bir konuşan bin yanar durumuna getiriyor.

Bu bir hukuksuzluktur. Bu bir adaletsizliktir. Eğer ki bu konuda bir kamu yararı varsa tabi ki bu kararlar uygulanmalı fakat esnafa 15 gün içinde yık demek, bunu yıkalım bu kalsın demek pek yakışık olmamış. Adalet terazisini hassas kullanmak zorundasınız. Keyfi uygulama yapmamalısınız. 15 gün sonunda hiçbir yapı sahibinin yapısını yıkmayacağı gün gibi ortada. 15 gün sonra mahallede iş makineleri yerine Sayın Ekrem Yüce’nin geleceğine ve bu soruna bir orta yol bulacağına inanmak istiyorum. Tabi tüm bunların yanında sevgili muhtarımızın esnaftan ve mahalleliden bir özür borcunun olduğunu unutmaması.

Bu arada 32 evler mahallesi çok iyi izler bırakan, mahallesinin bir kaldırımı için belediye önünden ayrılmayan herkese aynı mesafede hoşgörü ile yaklaşan muhtarlar gördü. Yakın tanıdığım son muhtar Sabahattin Bey bunların başında gelir. Emekli olması ile muhtarlıktan çekilen muhtarımız hala tüm mahalleli tarafından saygı ile karşılanır. Kendisine buradan öncelikle saygılarımı sonrasında sevgilerimi sunuyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
fatih 3 hafta önce
Zor günler, allah herkese sabır versin. Çilemizi dile getirdiğiniz için size teşekkürler.
mahalle sakini 3 hafta önce
hele şükür birileri şu mahalle için iki satır yazı yazdı. elinize sağlık
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert