DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ali Çetinkaya
Ali Çetinkaya
Giriş Tarihi : 20-05-2022 19:16

1919 YILI, MAYISIN 19’UYDU

Osmanlı Devleti dört amansız yıl süren 1. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, orduları dağıtılmış, silahları elinden alınmış. Şartları ağır bir anlaşma, Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamış, millet uzun yıllar süren savaşın ardından fakir yorgun düşmüş, milleti ve memleketi 1. Dünya Savaşına sürükleyenler kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlardı. Saltanat ve Hilafet makamında oturan Vahdettin, tahtının ve sarayının derdine düşerek, tek kurtuluşun İngiliz himayesine girmek  olduğuna inanmış, Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet, aciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı.

   Düşman memleketin her yanını işgal etmiş, Antep, Urfa, Maraş kan ağlıyor. Memleketin her yanı başkent İstanbul dahil, düşman çizmeleri altında ezildiği günlerdi. Bütün bunların üstüne bir de Yunanlılar İngilizlerin ve  müttefiklerinin desteğinde İzmiri işgal etmiş. Bundan başka memleketin her tarafında Hristiyan azınlıklar gizli ve açık kendi özel emellerini gerçekleştirmek için devleti çökertmeye çalışıyorlardı.

    Ak koyunla kara koyunun geçitte belli olduğu bu zor günlerde, İstanbul’da Mebuslar Meclisi dağıtılmış, vatansever milletvekilleri, Malta’ya sürülmüş, ne kadar vatansever varsa  hapsedilmiş, kimileri İstanbul’da Bekirağa Bölüğü denilen zindanda, kimileri yaşadığı şehirlerde ceza evlerine tıkılmış.

   İpsiz Recep, daha 1905 yılından beri kaçak,  on yedi Ermeni çeteciyi takasında taşırken öldürüp denize atmış, Topal Osman, Türk köylerine baskın yapan Rum çetelerine karşı saldırılar yaptığı için tutuklama ve idam kararı çıkmış. Ege’de Efeler, kanun kaçağı sayılmış aranıyorlar, ve daha buna benzer yüzlerce  vaka ortada olduğu günlerdi.

    Mustafa Kemal Paşa bu ahval içinde kendisine ayarladığı Ordu müfettişliği görevi ile Samsun’a geldiğinde, görevlerinden birisi de  eşkıya, kanun kaçağı, suçlu ilan edilip, yakalama kararı bulunan bir çok kişinin yakalanması ve yargılanması, kimilerinin de gıyabında verilen idam cezalarının infaz edilmesi görevleri arasındaydı.

      Bu kaçaklardan biri de Topal Osman’dı. Mustafa Kemal Paşa bu aranan kişilerin çoğunluğunun suçlu olmadığını, işgal kuvvetlerinin isteği ile haklarında cezalar verildiğini biliyordu. Samsun’da ve kısa bir süre sonra geldiği Havza’da  yaptığı tahkikatlarda Topal Osman’ın suçsuz olduğu, vatanını, milletini seven biri olduğunu  öğrenmişti.

   Doğu Karadeniz bölgesinde,  Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında fethettiği Pontus  Rum devletinden kalan kılıç artığı Rumlar, işgal kuvvetlerinden aldıkları cesaret ve yölendirmelerle bölgedeki Türk köylerini basıyorlar, kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden öldürüyorlar, köyleri yakıp yıkıyorlardı. Topal Osman kurduğu çeteyle Rum çetelerini baskınlar yaparak imha ediyordu. Fakat bu olay İstanbul hükümetine tam tersi anlatılıyor, İngilizlerin baskısıyla böyle kahramanlar suçlu ilan ediliyor, yakalananlar çoğunlukla idam ediliyordu.

   Yine o kötü günlerin birinde, Karadeniz’e açılan bir Yunan gemisi, Kızılhaç gemisiymiş gibi bayrak çekip Giresun açıklarına demirlemiş, bölgede yaşayan Pontus kalıntısı Rumlara cesaret veriyor, onları  teşvik ediyordu. O gün şehirdeki Rumlar şehir meydanına toplandılar, ellerinde Yunan bayrakları olduğu halde Yunan gemisine sevgi gösterileri yaparken, bir Rum Çeteci  Türk bayrağını meydandaki gönderinden indirip Yunan bayrağını çekti. Türk halktan bazıları  Yunan  bayrağını indirmesini söyledi indirmedi. Jandarma  geldi, onlar da Yunan bayrağını indirtemedi. Ahaliden birileri  Topal Osman’a haber verdiler. Topal Osman  geldiğinde  “bu Yunan bayrağını kim astı ulan” dedi. Rum çeteci “ben asti neolaca” diyerek bozuk Türkçesiyle cevap verdi. Topal Osman. “indir o bayrağı” dedi. Rum genci “indirmiyorum” deyince Topal Osman belindeki tabancasını çekerek, dan, dan, dan. Üç kurşunda  Rum genci yere serdi. Yunan bayrağını indirip, tekrar Türk bayrağını astı.

    Bu son olaydan sonra Topal Osman’a yakalama kararı çıktı. Yakalanmayınca hakkında gıyaben yargılayıp idam cezası verdiler. Mustafa Kemal Paşa’nın elindeki listede  Topal Osman’ın adı bu sebeple vardı.

   Mustafa Kemal Paşa, Samsun’dan Havza’ya geldiğinde Topal Osmana haber salarak görüşmek istediğini söyledi. O da yanında bir adamıyla geldi. Gece görüşmeden sonra Topal Osman’ın suçlu değil, bir kahraman olduğu artık Mustafa Kemal paşanın gözünde kesinleşmişti. Topal Osman’a  Rum eşkiyasına aman verme, senin yanındayım, elden gelen destek yapılacaktır deyince,  Topal Osman  “siz yeterki emredin paşam, onlara mağaralarında öyle bir tütsü vereceğim ki” diyerek Giresun’a geri döner. O saatten sonra  ölümüne kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün emrinde savaşır. Kurtuluş Savaşı’nda Giresun’ dan   iki tane gönüllü alay oluşturur. Bu alaylardan birinin başında bütün cephelerde savaşır. Ta ki düşman denize dökülene kadar. Savaş sonrası da Cumhurbaşkanlığı muhafız alayının komutanı olarak görev yapar. Yaşamı hazin bir ölümle son bulur. O şimdi  Giresun’daki Boztepe’de  sonsu istirahatgahında yatıyor. İstiklal yolunda  hayatını ortaya koymuş  Topal Osman ve bütün kahramanlar. Rahat uyuyun, Türk Milleti zizler minnettardır.

   Bu yüzden her şeyin başıdır 19 Mayıs.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Çetinkaya

Ali Çetinkaya

DİĞER YAZILARI   ANNELER GÜNÜ ÜNİTER DEĞİLİZ ARTIK ELÇİ ASKER SAİME (MÜNEVVER SAİME ASKER HANIM) OKULLAR AÇILIRKEN YÜZYILIN İFTİRASI... SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMIYMIŞ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ANISINA...İKİ TERS BİR DÜZ MÜJDE DEMEDİ DEMEYİN HARAMZADE RUS NEDİM PAŞA  GÜVEN-BALIK NUHUN GEMİSİNE BİNMEDİ ŞEHİR-SANAT-KÜLTÜR-TARİH-EDEBİYAT VE SAKARYA VİRÜSLÜ GÜNLERDEN SONRA; DUR BAKALIM NE OLACAK 100. YILINDA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI YARINA ÜMİTLE YÜRÜYENLER VE KÖY ENSTİTÜLERİ KORONA VİRÜS... YAŞAMAK AĞIR BASIYOR BENDE TÜRK HALKI BİR GERÇEKLE YÜZLEŞİYOR...ÖĞRENCİ YURTLARI MUSUBET YAKINDR, NASİHAT BOŞUNA… PAROLA. KAZ DAĞI İŞARETİ. DİPSİZ GÖL DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MEB’DE HEP AYNI TERANE SELANİK'TE 19 MAYIS ASKIDA KAHVE     ASLAN YÜREKLİ CÜCE ALİ ŞAMİL Taraklı’ da Bir Masa... DINGILDAK MASA Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Halit Molla GÜN SAZAK CİNAYETİ 19 MAYIS’TAN 9 EYLÜL’E 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ BU SEFER HEP BİRLİKTE 1 MAYIS... Lozan Ve Ali Şefik Özdemir Bey’in Musul Harekatı 9 EYLÜL Hasan Tahsin ve Yüzbaşı Şerafettin Viva İzlanda İftar Muhammed Ali Ermeni Soykırımı Kabare Tiyatrosu 2 Haziran’da Almanya’da Seyredildi ÜSMEN Eski Köyden Mahalle Olmaz REJİ’DEN TEKEL’E; TEKEL’DEN NEREYE REJİ İstiklâl Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Şimdiki Teröristler Çok Şanslı Çok!!! Bay Jones'un Çiftliği Mülaene, Mübahele ve Fasık Avukat Olmak Da Zor İş Be! Anahtar Kelimeler Deniz, Namaz ve Rus İlk Kurşun ve Üç Kılıç Ali Fuat (Cebesoy) Paşa [23 Eylül 1882-10 Ocak 1968] Sonradan Gurme'ler Hoşgeldin 2016 Adı Duyulmamış Kahramanlar (3): Nefer Şaban Adı Duyulmamış Kahramanlar (2): Karatepeli Halil Adı Duyulmamış Kahramanlar (1): Mehmet Çavuş Öğretmenler Günü’nün Ardından Çetinkaya İlk Yazısıyla Sitemizde
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA