Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 03-01-2020 10:46   Güncelleme : 03-01-2020 12:03

Yeni Akit, Serbes'in FETÖ davası için "skandal karara imza" başlığını attı

Yeni Akit, Serbes'in FETÖ davası için

Yeni Akit Gazetesi Sakaryalı işadamı Serhat Serbes'in FETÖ davasını manşete taşıdı. Gazete, o habere "Sakarya 3.Ağır Ceza Mahkemesi, skandal karara imza attı! FETÖ’nün A5’ine beraat" başlığını attı. Yeni Akit Gazetesi gelişmeyi şu cümlelerle haber yaptı:

Firari Adil Öksüz’ün kumpas ekibinde yer aldıkları iddiasıyla yargılanan eski polislerle ilgili dâvâda skandal karar... FETÖ’nün örgüt içi derecelendirme şemasında en yüksek sadakat noktası olduğu belirlenen A5 kodlu Sakarya eski KOM Müdürü Serkan Gürgan’ın da arasında olduğu 5 polisin beraat ettirildiği ortaya çıktı.

Firari Adil Öksüz’ün kumpas ekibinde yer aldıkları iddiasıyla yargılanan eski polislerle ilgili dâvâda skandal karar. FETÖ’nün örgüt içi derecelendirme şemasında en yüksek sadakat noktası olduğu belirlenen A5 kodlu Sakarya eski KOM Müdürü Serkan Gürgan’ın da arasında olduğu 5 polisin berat ettirildiği ortaya çıktı.

Dâvâya bakan Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, kumpasları ifşa eden eski KOM amiri Resul Hikmet Sarısoy’un da tanık sıfatıyla dinlenmesini “lüzumsuz” görerek reddetti. Dosya istinaf mahkemesine gönderdi.

Müşteki avukatı Ekim Selimoğlu, “Hayretler içerisindeyiz. KOM Müdürü FETÖ’den ceza almış ve meslekten atılmış ama mahkeme diyor ki, ‘görevini layıkıyla yapmış, suç işlememiş’, yani FETÖ’cü ama örgütten talimat almamış, hep devletinin emrinde olmuş. Bizim de buna itibar etmemiz bekleniyor” dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün geçtiğimiz günlerde “FETÖ borsası” iddialarına ilişkin, “Ben de HSK Başkanı olarak söylüyorum; İster bir zümre, ister bir grup, FETÖ ile mücadele eden milletin yargısı olan bu yargıya kimse leke düşüremez. Yanlış yapan kim varsa bunun takipçisi olacağız” ifadesini kullandığını hatırlatan Avukat Selimoğlu, mahkeme hakkında HSK’ya şikayette bulunacaklarını vurguladı. Gazetemizin ses getiren haberleri sonrası, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü ‘Adil Öksüz ve emniyetteki çetesi’ne ilişkin soruşturmada 3 ayrı iddianame hazırlanmıştı.

İddianamelerden ilki, ayrılarak firari Adil Öksüz’ün yargılandığı Ankara’daki çatı dâvâsına bakan mahkemeye gönderilmişti.  Örgüt üyeliği ve görevi kötüye kullanmaya ilişkin iddianamelerin kalan 5 sanığı ise Sakarya Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanmaya başlanmıştı. Bu dâvâlarda dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün deşifre ettiği FETÖ’nün sadakat cetvelinde, “teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişileri ifade eden” A5’le kodlanan Sakarya eski KOM Müdürü Serkan Gürgan’ında olduğu 5 sanığın dâvâsına Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmıştı. 5 polisi yargılandığı dâvâda hukukçuların büyük tepkisine neden olan bir karar verildi. Dâvâya bakan Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski KOM Müdürü Serkan Gürgan, Osman Aydın, Ercivan Kılıçtaş, Şükrü Taşdemir’inde bulunduğu 5 eski polislerin beraatına karar verdi. Mahkeme Başkanı Ahmet Çevik, üye hakimler İzzet Avcı ve Hilmi Soylu’dan oluşan mahkeme heyeti, örgüt üyelerinin emniyette yürüttüğü kumpas operasyonlarını deşifre eden dönemin KOM Amiri Resul Hikmet Sarısoy’un tanık sıfatıyla dinlenmesi yönündeki talepleri de reddetti. Mahkeme dosya istinafa gönderdi.

HSK’ya şikâyet edeceğiz

Kumpas mağduru iş adamı S.S’nin avukatları ise mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi. Avukat Ekim Selimoğlu, “Hayretler içerisindeyiz. Mahkemenin verdiği karar tam bir skandal. Kamu tanığını dahi dinlemiyor. O dönem KOM’da çalışan emniyet amiri, kumpası açıkça deşifre ediyor ama mahkeme duruşmada sanıklara yüzleştirme lüzumu dahi görmeden beratı basıyor” dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün geçtiğimiz günlerde “FETÖ borsası” iddialarına ilişkin, “Ben de HSK Başkanı olarak söylüyorum; İster bir zümre, ister bir grup, FETÖ ile mücadele eden milletin yargısı olan bu yargıya kimse leke düşüremez. Yanlış yapan kim varsa bunun takipçisi olacağız” sözlerini hatırlatan avukat Selimoğlu, “biz de HSK dahil gerekli yerlere şikayetlerimizi ileteceğiz” şeklinde konuştu.

Balyoz hakimi ve savcısı tarafından tutuklandı

İşadamı S.S., Adil Öksüz’ün kamu ihalesi karışığı 500 bin avro himmet teklifini kabul etmemesi üzerine, FETÖ’den tutuklanan eski “Selam Tevhit Dosyası” kumpasçısı eski savcı Hikmet Usta’nın operasyonuyla gözaltına alınmış, ihraç edilen Balyoz Dâvâsı Hakimi Murat Üründü tarafından tutuklanmıştı. Aylarca Silivri Cezaevinde tutulan S.S., terör örgütünün yargı ve emniyet ayağının deşifre edilmesi üzerine de masumiyeti anlaşılıp serbest bırakılmıştı.

Sakarya KOM Şube Müdürlüğü’nde görevli Emniyet Amiri Resul Hikmet Sarısoy, işadamı S.S’ye yönelik FETÖ kumpasının Sakarya KOM Şube’de hazırlandığını söylemişti. Akit’e konuşan Sarısoy “Aylarca telefonları dinlenmesine rağmen herhangi bir suç delili elde edilemeyince paniğe kapıldılar. S.S. aleyhine ifade vermesi için birkaç kadın ve birkaç genç kız getirdiler” demişti.

yeniakit

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA