Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 01-10-2021 11:11   Güncelleme : 01-10-2021 11:11

Türk İş ve diğer sendikalardan ortak çağrı: Aşı olana izin

Türk İş ve diğer sendikalardan ortak çağrı: Aşı olana izin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile ortak bir açıklama yapan işçi ve işveren sendikaları, yurttaşlara koronavirüs aşısı olma çağrısında bulundu. Açıklamada, “İşverenler ve işçi sendikaları, iş yerinde aşı uygulaması ve aşı olan çalışanlara izin verme gibi birçok iyi uygulamayı da hayata geçirdi” denildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun Sakaryalı Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, yaptıkları yazılı açıklama ile yurttaşları koronavirüs aşısı olmaya çağırdı. Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bir buçuk yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz Covid-19 salgınının sonuna yaklaşıyoruz. Geçirdiğimiz zor günlerde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hep birlikte mücadele ettik. Geldiğimiz aşamada ise aşının bu küresel salgını sona erdirecek yegane araç olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu mücadeleyi kazanarak normal hayatlarımıza bir an önce dönebilmemiz için aşımızı olup toplumsal bağışıklığımızı kazanmamız gerekiyor.

“VATANDAŞLIK GÖREVİ”

Artık biliyoruz ki aşılanma, hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma risklerini en aza indirmektedir. Çalışma hayatımızın, istihdamımızın, üretimimizin hız kesmeden devam edebilmesinin teminatı olan aşı, kendimizi ve sevdiklerimizi korumanın da tek yolu. Salgının yayılımını önlemek için aşı olmak, aynı zamanda hepimizin vatandaşlık görevi. Ülkemiz, aşı tedariği bakımından da şanslı ve tedbirli davranan ülkelerden biri. Ayrıca işverenler ve işçi sendikaları, iş yerinde aşı uygulaması ve aşı olan çalışanlara izin verme gibi birçok iyi uygulamayı da hayata geçirdi. Artık sıra vatandaşlarımızın aşı olmasında. Sağlık dolu günlerde bir araya gelmek dileğiyle herkesi bir kez daha aşılarını olmaya davet ediyoruz. Hep birlikte sağlıklı yarınlara ulaşabilmemiz, aşılanmayla mümkün.”

AnkaHaber