Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 22-03-2020 13:53   Güncelleme : 22-03-2020 14:04

Turan "evde canım sıkılıyor, yapacak birşey yok" diyenlere kızdı

Turan

Sakaryalı Tarihçi-Araştırmacı-Yazar Mustafa Turan, koronavirüs salgını nedeniyle evde kalmak zorunda olan ama "canım sıkılıyor, yapacak birşey yok" diye sızlanan vatandaşlara sosyal medya hesabı üzerinden sert çıktı. 

Turan, "sorumsuzlara ithaftır" notunu düşerek şunları yazdı:

"SORUMSUZLARA İTHAFTIR!
BİRAZ SORUMLULUK LÜTFEN!!!

Şu günlerde sade biz değil, tüm dünya ağır bir virüs imtihanından geçmektedir. Bu mücedelede her insan sorumluluğunu müdrik olmalı ve sorumlu davranmalıdır.
Sorumsuz insanın iki özelliği vardır; 1- Her şeyden şikâyet eder. 2- Kimseyi beğenmez ve kendisini vazgeçilmez görür ki, bu da bir tür virüs hastalığıdır.
"Karanlıklara küfredip duracağına sorumlu ol,kalk da bir mum yak Allah aşkına"
İçimizdeki sorumsuzları, milletin sağlığı açısından milletin ve devletin izole etmesi gerekir. Ülkemizin en riskli ili İstanbul’dur. Ama bakıyoruz sorumsuzların kimi balık tutmakta, kimi sahillere hava almaya çıkmakta, kimi de ormanlarda mangal yapmakta ve adeta milletle alay etmektedirler. Diğer yerlerde de aynı manzara görülmektedir. Bunlar, İtalya’nın ne halde olduğunu göremeyecek kadar basireti bağlı sorumsuzlardır. Devlet vatandaşına bir süre “EVDE KALIN” diyor. Sanki taşa söylüyor. Sorumsuzlar dinlemiyor. Devletin illa Çin gibi mi yapması gerekiyor? “Ülü’l-emre iteat”nedir deseniz, eminim ki ne olduğunu bilmeyecek kadar cühela taifesidir bu sorumsuzların hepsi. İnsan, bu pervasızlıkları yapabilmek için, aklını peynir ekmekle yemesi gerekir.Ben bu sorumsuzlara hayret ediyorum. Bunlara hayret etmeyenlere de hayret ediyorum. Nedir bu vurdumduymazlık?
Sorumluluğu kabul edebilmek, insanın değerinin ölçütüdür. Yalnız yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Sorumluluk, aynı zamanda bir vicdan işidir ve erdemdir.
Sorumsuzların resmini Akif şöyle çizer:
Zulme tapmak, adli tepmek, hakka hiç aldırmamak
Kendisi rahatsa, dünya yansa baş kaldırmamak.
Sorumsuzlar savunmalarında:
“Evde canımız sıkıldı?” diyorlar
Bir insanın nasıl canı sıkılır? Anlamış değilim. Hayatım boyunca canımın sıkıldığını hatırlamıyorum. Yapacak o kadar çok işim var ki, canım sıkılmaya vaktim yok. Kitap oku kardeşim. Namaz kıl Üç aylardayız Kur’an oku, ibadet yap. Zikir yap, tesbih çek. Ne bileyim kendine 3 hafta bir meşguliyet bul.
Bu hususta sorumlulular da sorumsuzlar kadar cesur olmalı ve onları sorumlu davranmaya davet etmelidirler. Birey olarak, Allah’a karşı, vatana ve millete karşı, çevreye karşı, çoluk çocuğumuza karşı, coronavirüse karşı sorumluluklarımız var. Lütfen daha dikkatli ve sorumlu olalım… Hz. Musa’nın Kur’andaki duasını yapalım inşallah: “İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak eder misin Allah’ım”…
Miracınız mübarek olsun ve kandil hürmetine Rabbim bu felaketten âlem-i İslamı ve tüm insanlığı kurtarsın…"

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA