TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 13-11-2020 09:59   Güncelleme : 13-11-2020 10:01

TÜPRAŞ’a 1 milyar 300 milyon TL’lik vergi indirimi

TÜPRAŞ’a 1 milyar 300 milyon TL’lik vergi indirimi

Şirketlere eylül ayında da vergi istisnası, prim ve faiz desteği gibi destekler aktarıldı. TÜPRAŞ’ın istihdam dahi yaratmayan 1 milyar 300 milyon TL’lik projesi için devlet vergi indirimi sağladı.

Türkiye genelinde, eylül ayında toplam 1127 şirkete teşvik yağdı. Eylül ayında verilen yatırım teşvik belgesi sayısı, ağustos ayına göre 216 adet, teşvik belgelerine bağlanan toplam yatırım miktarı da yaklaşık 1.06 milyar lira arttı. Resmi Gazete’de yayımlanan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tebliğine göre, eylül ayında 1127 kurum ve kuruluşa, çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren teşvik belgesi verildi. Toplam 19 milyar 39 milyon yatırım ve bu kapsamda ithal edilecek makine ve teçhizat tutarı da 1 milyar dolar olarak belirlendi. 332 kurum ve kuruluşun belgesi de çeşitli nedenlerle iptal edildi.

İSTİHDAM YOK

Şirketlerin tamamına çeşitli kalemlerde vergi istisnası getirildi. Şirketlere gümrük vergisi muafiyet, KDV istisnası, sigorta primi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, faiz desteği sağlandı. Koç Holding bünyesindeki TÜPRAŞ’ın Kocaeli rafinerisinde yapacağı, istihdam yaratmayacak 1 milyar 300 milyon liralık ‘modernizasyon’ ve kapasite genişletme projesine teşvik yağdı. İstihdama katkı sağlamayacak projede TÜPRAŞ’a yüzde 50 vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası getirildi. Devletin yatırıma katkı oranı ise yüzde 15 olacak.   

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA