Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 19-11-2019 13:03   Güncelleme : 19-11-2019 13:13

Tosuncuk ortaya çıktı! Çiftlik Bank mağdurları peşine düştü

Tosuncuk ortaya çıktı! Çiftlik Bank mağdurları peşine düştü

132 bin kişiden topladığı 1 milyar 100 milyon lirayla sırra kadem basan Çiftlik Bank'ın kurucusu dolandırıcı Mehmet Aydın, sevgilisinin yaşadığı Ukrayna'da ortaya çıktı.

Çiftlik Bank'ta 1.1 milyar liralık vurgun yapan Mehmet Aydın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ortaya çıktı. Mağdurlar hemen peşine düştü. Alacaklılar kapısına dayandı ama nafile...

Kız arkadaşını ziyaret ettiği belirtilen Tosuncuk Mehmet Aydın, yüklü bir rüşvet vererek paçayı sıyırmayı başardı. Mağdurlar da Interpol'ün kırmızı listeyle aradığı Mehmet Aydın'ın afişlerini bastırıp peşine düştü.

Uruguay'da olduğu zannedilen Tosuncuk'un, Ukrayna'da tatlı bir hayat yaşadığı öne sürüldü. Tosuncuk, yaptığı yüzyılın vurgunuyla yıllardır konuşuluyor. Peki Tosuncuk Mehmet Aydın bunu nasıl yaptı? İşte eski defterler...

Ne olmuştu nasıl olmuştu?

Çiftlik Bank davasının Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamesinde 3762 kişi müşteki, 48 kişi ise şüpheli yer aldı. 

Şüphelilerin bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira topladığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı anlatıldı. 

Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur'un Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin istendiği belirtildi.

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisi hakkındaki suçlamalar şöyle: "suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık", 

"ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" 

Mehmet aydın ve ekibi bu suçlamalardan 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'şar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Öte yandan örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, yöneltilen suçlamalar ve cezalar şöyle: "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme"

Kaynak internethaber

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA