TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 23-11-2021 20:49   Güncelleme : 23-11-2021 20:49

THK’nin İzmit’teki satışına mahkeme izin vermedi

THK’nin İzmit’teki satışına mahkeme izin vermedi

Kayyum heyeti tarafından Türk Hava Kurumu'na ait aralarında İzmit’in de bulunduğu taşınmaz satışları iptal edildi. Ve yaklaşık 8,5 milyon liralık taşınmaz yeniden Türk Hava Kurumu adına tescil edildi.

Orman yangınları esnasında tartışma konusu olan Türk Hava Kurumu ile ilgili yargıdan önemli bir karar geldi. Kayyum heyeti tarafından yapılan taşınmaz satışları iptal edildi.

Türk Hava Kurumu'na kayyum atanmasına Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından karar verilmişti. Mahkeme orman yangınları sırasında çok tartışılan kurumun faaliyetlerine ilişkin kayyum heyetinden rapor istedi.

Faaliyet raporunun ulaşmasının ardından da mahkeme önemli bir karara imza attı. Kayyum heyeti tarafından kaynak oluşturmak ve kurum borçlarını ödemek için yapılan gayrimenkul satışları iptal edildi.

Yargı kararıyla 8 milyon 562 bin liraya satılan Kadıköy'deki bir daire, Aksaray merkezdeki bir arsa ve dükkan ile Yalova, Manisa, Adana ve İzmit'teki meskenler yeniden Türk Hava Kurumu adına tescil edildi. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararında; söz konusu taşınmazların satışlarının kurumun malvarlığını azaltıcı nitelikle olduğu ve mahkemeden bunun için özel izin alınmadığı vurgulandı. Mahkeme; söz konusu satışların Türk Hava Kurumu'nu herhangi bir zarara uğratıp uğratmadığının da araştırılmasına karar verdi  Bu inceleme sırasında taşınmazların üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için de tapu kayıtları üzerine tedbir konuldu. Karar tapu müdürlüklerine bildirildi.

Kocaeli Koz