Sapanca
Giriş Tarihi : 05-02-2020 19:26   Güncelleme : 05-02-2020 22:44

Teleferik Projesine mahkemece yürütmeyi durdurma kararı

Teleferik Projesine mahkemece yürütmeyi durdurma kararı

Sakarya'nın Sapanca İlçesinde hayata geçirilmesi planlanan teleferik projesi için mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktığı iddia edildi. 

Kırkpınar Mahallesinde yapımı planlanan, ancak ağaç katliamı olacağı için halkın yoğun tepkisine yol açan projenin "telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği" gerekçesiyle durdurulduğu ileri sürüldü.

Sapanca Kırkpınar’da yapılması planlanan teleferik projesi için Sakarya 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildi. Kırkpınar halkı proje yapımına karşı aylardır eylem yaparak hukuksal zeminde haklarını arıyordu.

Proje alanının nazım imar planının Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sapanca Belediyesi’nde farklı olması üzerine her iki belediyede de 29 Ocak 2020 tarihinde başvuruda bulunan Kırkpınar halkı Büyükşehir Belediyesi’nin imar planının esas alınmasını talep etmişti.

SON KARARI BELEDİYE MECLİSİ VERECEK

Bugün yeni bir gelişme olarak; Sakarya 2’inci İdare Mahkemesi tarafından nazım imar planının Belediye Başkanlığı’na bağlı bir kurumun vermesi amacıyla yürütmenin durdurulması kararı verildi. Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Hüsamettin Koçlu mahkeme tarafından iyi bir karar verildiğini belirterek, “Aslında bu karar Sapanca Belediyesi Başkanı’nın projeye ilişkin tek başına aldığı kararların Belediye Meclisi ile beraber verilmesi gerektiğini gösteriyor. Mahkeme bu kararı Sapanca Belediyesi vermeli diyerek topu meclise attı. Sapanca Belediye Meclisi imar planını değiştirirse inşaat devam edebilir. İyi bir karar ama yeterli değil. Bundan sonrası Sapanca Belediyesi Meclisi’nin kararına bağlı” dedi. /Cumhuriyet

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA