Kocaali
Giriş Tarihi : 27-01-2021 13:52   Güncelleme : 27-01-2021 14:01

Tekne sahibi için 24 kez müebbet habis istemi

Tekne sahibi için 24 kez müebbet habis istemi

Kocaali limanından tekneye binen 24 göçmenin öldüğü olayda tekne sahibi için 9'u ağırlaştırılmış olmak üzere, 24 kez müebbet habis istendi. Olay 22 Eylül 2017 tarihinde Kandıra açıklarında meydana gelmişti. Duruşma Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

24 kez hapis cezası istendi
Göçmen kaçakçılığı yapma, kasten öldürme suçundan yargılanan sanıklar Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Cahit Uzun, İshak Ulubay, Hüseyin Akar, Hüseyin Karakoç duruşmada hazır bulundu. Mehmet Halil İnce ise SEGBİS sisteminde yaşanan sıkıntı nedeniyle duruşmaya katılamadı. Duruşmaya okunan mütalaada tekne sahibi Hüseyin Akar hakkında kasten öldürme suçundan 9 kez ağırlaştırılmış, 15 kez de müebbet olmak üzere toplamda 24 kez ağırlaştırılmış hapis ile cezalandırılması talep edildi. Mütaalada ayrıca Akar ve Mehmet Halil İnce'nin tutukluluğunun devamı, İshak Ulubay, Cahit uzun ve Hüseyin Karakoç'un ise tahliyesi, tekne kaptanı olan Muhammed B.ve Ahmet B. hakkında soruşturma açılması talep edildi.

"Mütalaayı kabul etmiyorum"
Duruşmada söz alan ve olayla ilgisinin olmadığını söyleyen gemi kaptanı Hüseyin Akar, "50 kişi sağ çıktı ama biri bile benim bu işle alakam olduğunu söylemedi. Mütalaayı kabul etmiyorum. Tekne benim bile değildir. Tekneyi Nihat Ç. ile ortak almıştık ama Nihat Ç. tekneyi sattı. Sonrası hakkında bir bilgim ve alakam yoktur" dedi.

"Hiçbirinin alnında göçmen yazmıyordu"
Cahit Uzun, "İşlediğim suçun değil yaptığım iyiliğin cezasını çekiyorum. Hiçbirinin alnından göçmen yazmıyordu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi istiyorum" diye konuştu.
Duruşma ileri tarihe ertelendi
Mahkeme heyeti avukatların savunma talep etmesi sebebiyle duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kocaeli Koz

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA