Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 27-12-2019 21:53

Tank paletteki “gizemli ortak” yerli otomobilde de sahnede

Tank paletteki “gizemli ortak” yerli otomobilde de sahnede

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın savunma sanayini ele geçirme hedefindeki “esas isim” olduğunu öne sürdüğü, Sakarya'daki Tank Palet'i devralan BMC'nin iki Türk ortağından biri olan Talip Öztürk’ün oğlu Taha Yasin Öztürk yerli otomobil projesinin yönetiminde yer alıyor. İşte tarafsız haber ajansının haberi:

Yerli otomobilin ilk fotoğrafını 20 Aralık 2019’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank paylaştı. Brandayla örtülü otomobilin önünde Varank ile birlikte Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda (TOGG) yer alan isimler vardı. Onlardan ikisi Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası tartışmalarının odağında yer alan Talip Öztürk ile oğlu Taha Yasin Öztürk’tü.

KILIÇDAROĞLU’NA GÖRE ESAS İSİM TALİP ÖZTÜRK

TSK’ya ait tank palet fabrikasının bedelsiz olarak BMC’ye kiralanmasını gündeme taşıyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na göre Altay tankı üretimindeki esas isim Talip Öztürk. Erdoğan ailesinin savunma sanayini ele geçirmeye çalıştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Talip Öztürk’ün Erdoğan adına hareket ettiğini iddia ediyor. Ethem Sancak için ise “çantacı” demişti. Kılıçdaroğlu’nun “Kim bu Talip Öztürk?” sorularına iktidar kanadından bir cevap gelmedi.

ERDOĞAN İSTEMİŞ BMC’YE ORTAK OLMUŞTU

Talip Öztürk, Ethem Sancak’la birlikte BMC’nin iki Türk ortağından biri. Hakkındaki bilgiler sınırlı. O da Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Rize Güneysu doğumlu. Akraba oldukları da söylenmişti. Ethem Sancak “Güneysu’da herkes herkesin akrabasıdır” demişti. Sancak, Talip Öztürk’ü, Erdoğan’ın isteğiyle BMC’ye ortak aldığını söylemişti.

37 YAŞINDA TOGG YÖNETİMİNDE

Sınırlı bilgilere şimdi bir yenisi eklendi. Talip Öztürk oğlu aracılığıyla yerli otomobil projesinde de yer alıyor. 37 yaşındaki Taha Yasin Öztürk’ün genç yaşına rağmen yerli otomobilde önemli bir görevi var. TOGG’un yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak konsorsiyumda yer alan BMC’yi temsil ediyor. Aynı zamanda BMC’nin de yönetim kurulu üyesi. İsmi TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Anadolu Grubu’nun sahibi ve eski TÜSİAD başkanı Tuncay Özilhan’ın yanında yer alıyor.

“ÇOK BAŞARILI OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAK LAZIM”

Taha Yasin Öztürk MÜSİAD İzmir Şubesi’nde de başkan yardımcısı. Linkedin’deki profil sayfasında Avrupa İslam Üniversitesi’nden mezunu olduğu yazıyor. “Hakkında” bölümüne “Çok başarılı olmak için çok çalışmak lazım” yazmış.

“ETHEM SANCAK MANEVİ BABAM”

Taha Yasin Öztürk’ün sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğraflardan birinde Ethem Sancak da yer alıyor. Öztürk, Ethem Sancak’ı “manevi babası” olarak tanımlamış.

Başka bir fotoğrafta babasını “Türkiye’nin duayen iş adamlarından biri” olarak tanımlamış. “Bir baba yüz öğretmene bedeldir” notu düşmüş.

BABASIYLA HUBER KÖŞKÜ’NDE

Başka bir fotoğrafta Taha Yasin Öztürk yine babası Talip Öztürk ile görülüyor. Fotoğraf, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da olduğu zamanlarda görüşmelerini yaptığı Huber Köşkü’nde çekilmiş. Taha Yasin Öztürk, Huber Köşkü’nden birbirine benzeyen üç ayrı fotoğraf paylaşmış.

Erdoğan’ın IDEF fuarında BMC standında yaptığı ziyaret sırasında çekilen bir fotoğraf da Taha Yasin Öztürk’ün sosyal medya hesaplarında. Fotoğrafta Ethem Sancak da var.

tarafsizhaberajansi

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA