SİYASET
Giriş Tarihi : 13-03-2020 16:54   Güncelleme : 13-03-2020 17:00

Sözcü Yazarı, Özkoç'un dokunulmazlık meselesini yazdı

Sözcü Yazarı, Özkoç'un dokunulmazlık meselesini yazdı

Sözcü yazarı Saygı Öztürk: “Özkoç'un dokunulmazlığı kaldırılsın” diyenlerin, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin verdiği kararı incelemeleri gerekir" dedi.

Öztürk, TBMM'deki sözleri nedeniyle CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla dava açılmasını bugünkü köşesine taşıdı. Öztürk, “ Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin 18 Kasım 2016'da verdiği önemli bir karar var. “Özkoç'un dokunulmazlığı kaldırılsın” diyenlerin, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin verdiği kararı incelemeleri gerekir. Ama, kararlar dönemine göre değişiyorsa da ne diyeyim?” Düşüncesini dile getirdi.

Öztürk, 18 Kasım 2016’da  Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin verdiği kararı paylaştı. Kararda, "Meclis çalışması deyimi sadece Meclis'in Genel Kurul toplantılarını değil, komisyon toplantıları ve siyasi partilerin grup toplantılarıyla, TBMM çatısı altında yapılan basın toplantılarını da kapsar. Meclis içi konuşmalar, Meclis dışında açığa vurulması ‘parlamenterlik' ve ‘Sorumsuzluk' kurumlarının doğal bir uzantısıdır. Yasama sorumsuzluğu kurumu Anayasa'nın 83. Maddesi'nde düzenlenmiştir. Anayasa'nın bu hükmüne göre oy, söz ve düşüncelerin yasama göreviyle doğrudan irtibatlı olması mutlak bir zorunluluk olmayıp, milletvekillerinin TBMM'de ve TBMM çalışmaları kapsamında dile getirdikleri ve bu hususta Başkanlık Divanı'nın teklifi üzerine TBMM tarafından alınan bir kararla yasaklanmamış olmak kaydıyla TBMM dışında da tekrarladıkları her türlü söz ve düşünce açıklamalarının yasama göreviyle irtibatlı olduğunun kabulü gerekmektedir." ifadeleri yer alıyor. 

T24

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA