Advert

Advert

Advert
Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 25-02-2021 11:57   Güncelleme : 25-02-2021 12:58

Sofuoğlu bu kez de Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'ı hedef aldı!

Sofuoğlu bu kez de Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'ı hedef aldı!

Üniversiteler için "neredeyse fuhuş evleri" dediği gerekçesiyle tepki çeken Ebubekir Sofuoğlu bu kez de "Tarihçilerin Kutbu" Halil İnalcık'ı hedef aldı

Akit TV’de üniversiteler için "Neredeyse fuhuş evleri" diyen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu bu kez de "Tarihçilerin Kutbu" olarak bilinen, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük tarihçilerden olan Halil İnalcık için "Vay Osmanoğlu! Seni yıkan odaklardan biri olan Rockefeller burslu, İnalcık'a emanet. Tarihini seni yıkanlar, YAZDIRDI" dedi. Habertürk yazarı Murat Bardakçı "Profesör unvanlı çatlaklar" başlıklı yazısında, Sofuoğlu'na "zavallı", tarihçi İlber Ortaylı da, "Bugün haddini bilmezler ona dil uzatıyorsa bir cevap hakkı doğmuş demektir" ifadelerini kullandı.

Üniversiteler için "Neredeyse fuhuş evleri" sözlerinden ötürü hakkında soruşturma başlatılan Ebubekir Sofuoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Vay Osmanoğlu! 624 yılın 500 yılı, 3 kıtada Süpergüç olan tarihin, seni yıkan odaklardan biri olan Rockefeller burslu, Tarihçilerin kutbu(benim değil) denilen İnalcıka emanet. Tabii ki senin neslin sana düşman olacak. Tarihini sen yazmadın ki. Tarihini seni yıkanlar, YAZDIRDI" diye yazdı. 

İlber Ortaylı da tepki gösterdi

Tarihçi İlber Ortaylı da İnalcık’a yönelik bu sözlere sosyal medyadan tepki gösterdi.

Ortaylı paylaşımında, İnalcık’ın bir tarih kitabı için köyleri gezerken çekilmiş görüntülerine yer vererek "Halil İnalcık 82 yaşında, doğru tarih için yollarda..." ifadelerini kullandı.

Ortaylı, şunları yazdı: "Halil İnalcık 82 Yaşında doğru tarihin peşinde. Prof. Dr. Halil İnalcık Hocamız, Osmanlı tarihinin ana kaynaklarından biri olan ‘Aşıkpaşazade’de geçen bilgilerin doğruluğunun boyutunu anlamak için, eserdeki saha tasvirinin gerçek olup olmadığını kontrol ediyor. Yaşı o tarihte 82. Doğru tarih için yerinde inceleme yapmaktan çekinmiyor. Bugün haddini bilmezler ona dil uzatıyorsa bir cevap hakkı doğmuş demektir."

Emrah Safa Gürkan: Ne bursu alcaktı, Seyyid Kutub bursu mu?

Bir diğer tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan da Sofuoğlu’nun tweetini alıntılayarak, "Alpay vs. Zeki Müren, Sofuoğlu vs. İnalcık, Amerika'ya gitmek için ne bursu alacaktı Seyyid Kutub bursu mu? Ya şu basit anti Batıcılık en çok Batılıları sevindiriyordur herhalde, her gördüğünüz yabancı isimden bu kdr korkmayın. Sapanınızı, pulluğunuzu bırakın artık şehre geldiniz" diye yazdı.

T24

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA