Advert

Advert

Advert
Hendek
Giriş Tarihi : 16-03-2021 13:54   Güncelleme : 16-03-2021 14:08

Şikâyetçi değilim dedi, mahkeme salonu karıştı!

Şikâyetçi değilim dedi, mahkeme salonu karıştı!

7 kişinin öldüğü, 100'ü aşkın kişinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'ndaki patlamaya ilişkin dava duruşması Ferizli ilçesi Damlık Mahallesi’nde yapımı devam eden cezaevleri kampüsünde oluşturulan duruşma salonunda bugün de görülmeye devam etti.

Müşteki E.D. “Yoğun bakımda yatarken Allah razı olsun patronlarımdan benim ihtiyaçlarımı gördüler. Sanıkların hiçbirinden şikayetçi değilim” deyince salonda tartışma çıktı. Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

"ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM”

E.D sanıklardan şikayetçi olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Yoğun bakımda yatarken Allah Razı olsun patronlarımdan benim ihtiyacı gördüler. Çin mahallesinde fırıncıydım. Barutlarla hiç ilgilenmiyordum. Barutlarla diğer arkadaşlar ilgilenirdi. Patlamada hiçbir şey anlamadım, basınç beni ormana fırlattı. Arkadaşlar makinenin yanında olduğu için kaçamadı. Ben de olsaydım paramparça olacaktım. 24 gün yoğun bakımda ölüm tehlikesiyle yaşadım. Çin mahallesinde 6-7 kişi çalışıyordu bir arkadaşımız izin almıştı oda gelseydi ölecekti. Bizden Çinli bir kişi sorumluydu o gittikten sonra sorumlu A.Ç. oldu. Çin mahallesinde denetim görmedim. Barutta bir işim olmazdı ama iki tane küçük makine vardı onlar ufak ufak kırardı. Bize ekipmanlar veriliyordu ama bazen kullanıp bazen kullanmıyorduk. Yoğun bakımda yatarken Allah razı olsun patronlarımdan benim ihtiyaçlarımı gördüler. Sanıkların hiçbirinden şikayetçi değilim davaya katılmak istemiyorum” 

"BASKI VARDI”

6 yıldır fabrikanın muska bölümünde çalışan fabrika işçisi A.A. da müşteki sıfasıyla ifade verirken, son dönemlerde patronlar tarafından fazla ürün üretilmesi için baskı yapıldığını belirterek şunları dile getirdi:

“Bir ateş, bir ses duydum sadece bir fırtına çok büyük bir patlama oldu. İkinci patlamayı hatırlamıyorum yerdeydim. Kendime geldiğimde bütün mallar yanıyordu. Barutlar patladı ben öyle tahmin ediyorum. İlk gördüğümde muskalardan ateş geliyordu ikincisi de çok çabuk patladı yerdeydim görmedi. Herkes bir koli sayısı vardı. Pandemiden dolayı koli sayısını veremedi arkadaşlarımız bu nedenle mallar çıkarılsın diye molaları kısa veriyorlardı. Geldiğimiz son zamanlarda işçiler çok uyarılıyordu, baskı vardı. Emir ve talimatları H.A.V.’dan ve E.Ö.’den daha çok alıyorduk. A.R.E.C. geliyordu, Y.C. ise ara ara geliyordu. Ben 6 gün hastanede yattım, Y.C. bey bir kere bile arayıp sormadı, bir kere bile geçmiş olsun demedi. Çok mağduruz, A.A., A.Ç. ve A.B. hariç bütün sanıkların şikayetçiyim” 

“EKİMANLAR YETERLİ DEĞİLDİ”

Volkan üretimi bölümünde 6 yıldır çalıştığını anlatan müşteki B.K., olay anını anlatttı, koruyucu ekipmanların yetersiz olduğunu belirtti. Fabrikada çok yorucu bir tempo ile çalıştıklarını anlatan B.K “Patlama anında bir basınç geldi. Rüzgarla birlikte sonra her şey üzerimize yıkılmaya başladı, koşmaya başladık. Gerekli ekipmanlar dağıtılıyordu ama yeterli değildi, koruyucu değildi hiçbir etkisini görmedim. Eksikleri söylüyorduk ama bir şey değişmiyordu.

Üretimde herkesin sayısı vardı bu nedenle yanımıza çok mal alırdık verilen sayıyı tamamlamak için bu mecburdu. Sayıyı yetiştirmek için mal sayısı yanımızda fazlaydı. Denetlemeden bir hafta önceden haber veriliyordu ona göre de eksiklikler gideriliyordu. Talimatları genelde E.Ö. ve H.A.V.’dan alıyorduk. Çin mahallesinde çalışmadım orada ne üretildiğini detaylı olarak bilmiyorum ama barut üretildiğini duymuştum. Ne zaman yapıldığını hatırlamıyorum. A.A., A.Ç. ve A.B. hariç diğer sanıklardan şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
hüseyin 1 ay önce
sipiral kulak temizliyici istiyorum 24.50 tl olanı 0538 6078169 tel no
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA