Advert
Sakarya Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-02-2020 13:21

"Sigorta Poliçesi kesmek sigorta sektörünün işidir"

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çalışmalarını yürüten ve çoğunluğunu sigortacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin oluşturduğu 16. Meslek Komitesi sigorta poliçelerinin sigorta acenteleri dışında yapılmasına tepki gösterdi.

SATSO 16. Meslek Komitesi çeşitli bankaların tüketicilere zorunlu sigorta, bireysel emeklilik gibi ürünler pazarlamalarının sektörde haksız rekabete neden olduğunu dile getirdiler.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan 16. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Oktay Topçu, bankaların artık bankacılık değil sigortacılık yapar hale geldiğine vurgu yaparak, “Artık maalesef günümüzde kendi uzmanlık alanında olmayan sektörlere ait hizmet veren firmalar çoğalıyor. Bu doğrultuda yakın zamanda Odamız 9. Meslek Komitesi’nin başlattığı “Herkes Kendi İşini Yapsın” çalışmasına SATSO 16. Meslek Komitesi olarak bizler de destek veriyoruz. Bu sıkıntının sadece beyaz eşya perakende sektöründe değil ülkemizdeki çoğu sektörde yaşandığını, artık maalesef kendi uzmanlık alanında olmayan sektörlere ait hizmet veren firmaların çoğaldığını görüyoruz.

Sigortacılık ve finans sektörünün Sakarya’daki temsilcileri olarak bizler, ülkemizdeki bankaların müşterilerine zorla sigorta yaptırmasına, tüketicinin sigorta şirketlerini seçimine kısıt koymasına tepki gösteriyoruz.

Vatandaşlarımıza yönelik olan bu uygulama yıllardan beri tüketici şikayetlerine de sık sık konu olmakta, tüketicinin başka sigorta acentesinden yaptırdığı sigortası bankalar tarafından çoğu zaman kabul edilmemektedir. Bankalardan kredi çeken bir tüketiciye kanuna aykırı olmasına rağmen hayat sigortası dahil kredi çeşidine göre kasko, trafik, konut, deprem ve bireysel emeklilik gibi ürünlerde verilmeye çalışılıyor. Devam eden bu uygulama, işin gerçek uzmanı olan sigorta acentelerine ve sektörümüze zarar veriyor. Uzun zamandır kanun ve yönetmeliklere aykırı faaliyet gösteren bankalara yapılan incelemede iki büyük bankadan biri 94.7 milyon diğeri ise 187.1 milyon lira ceza almışlardır. Bu konularda büyük cezalar ile karşı karşıya kalmasına rağmen hala kanunlara aykırı hareket etmeye devam eden bankalar var. Hazinenin şikayetler çerçevesinde incelemesi devam etmektedir. Tüm bu cezalara rağmen köklü bir çözüm bulunamadığı da bir gerçek. Tüketicilerin bilmesi gereken kredi almak için gittikleri hiçbir finansal kurum sigortanın kendilerinden yapılmasını zorlayamaz. Tüketici istediği yerden sigortasını yaptırabilir. Bunun için acentelerimiz her zaman tüketicilerin yanında olacaktır.

Ayrıca son dönemde sık sık asıl iş kolu sigortacılık olmayan işletmeler fatura tahsilat merkezleri, muayene istasyonları, bakkallar, marketler vb gibi işletmeler sigortacılık yapmaya çalışmakta ve kendi işi dışında işlerle uğraşmaya çalışmaktadır. Bu konuda SAİK ve hazine nezdinde çalışmalar yapılmış bazı usulsüz aracılara uyarılar verilmiştir. Denetimler artarak devam etmektedir. Tüketiciler unutmasın ki sigorta uzmanlık gerektirir. Bakkaldan, marketten dolayısı ile deterjan, biber, domates satılan yerden Sigorta alınmaz…

Her sektörün kendi uzmanlık alanında, kendi gerektirdiği sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütmesi ve başka sektörlere ait hizmetleri tüketicilere zorla dayatmaktan vazgeçmesi gerektiğini savunuyoruz. Sigortacılık Kanunu’nun 32. maddesine göre kimsenin tüketicilere zorla sigorta yaptırmaya yetkisi yoktur. Bir sigorta şirketi nasıl banka kredisi veremiyorsa bir banka şubesi de müşterisine sigorta poliçesi kesmemeli. Biber satılan yerde beyaz eşya satılamayacağı gibi banka şubesinde de sigorta aracılık hizmeti verilmemeli.” ifadelerini kullandı.

Uygulamanın sigorta acentelerinin hizmetlerine engel olduğuna dikkat çeken komite üyeleri, tüketici konumundaki vatandaşların bu konu hakkında dikkatli olmaları ve haklarını aramaları tavsiyesinde bulundular.

NELER SÖYLENDİ?
@
Elke Somerset 1 ay önce
FINAL NOTICE
Your domain sakaryadetayhaber.com *SERVICE OFFER EXPIRATION, This notice EXPIRES on: February 20,2020.

*For details and to make a discretionary payment for sakaryadetayhaber.com services by credit card or check, Visit:
https://bit.ly/2V6wtc5

Eric Jones 1 ay önce
Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found sakaryadetayhaber.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

You know, strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

Strike when the iron’s hot!

CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed.

Thanks and keep up the great work!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=sakaryadetayhaber.com
Terrance Maclean 2 ay önce
https://www.ghostdigital.co/product/seo-ultimate/

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA