Sakarya Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-05-2021 11:19

Şemsi Bayraktar: Kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmeli

Şemsi Bayraktar: Kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin Sakarya-Akyazılı Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına 200 TL nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir. Üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmelidir." dedi. Bayraktar şunları dile getirdi:

"Pandemiyle mücadele ettiğimiz 2020-2021 yılı üretim sezonunda bir de kuraklığın yol açtığı kayıplarla karşı karşıya kaldık. Çiftçilerimizin yoğun emek vererek ürettikleri ürünler, kuraklıktan büyük zarar gördü. Kayıpların etkisi sürmeye devam ediyor.

Mayıs başında kuraklıktan etkilenen il sayısı 22 iken, mayıs yağışlarının yetersiz kalması sonucu bu sayı 41’e çıktı. Haziran yağışları da yetersiz olursa bu sayı maalesef daha da artacak.

Yaşanan kuraklık; üretim sezonunda harcanan emeğin, kullanılan tohumun, atılan gübrenin ve ilacın karşılıksız kalmasına neden oldu. Bu durum üretim maliyetlerini de artırdı.

Azalan yağışlar özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’nin tüm illerinde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin bazı illerinde kuraklığın boyutunu daha da artırdı. Mayıs ayında kuraklıktan en fazla zarar gören ürünler arpa, buğday ve kırmızı mercimek oldu.

Mayıs ayında yeterli yağış olsaydı rekolte buğdayda 18 milyon ton, arpada 7,5 milyon ton civarında olabilirdi. Yeterli yağış gelmediği için buğdayda 18 milyon, arpada 7 milyon, mercimekte ise 250 bin tonun altında bir rekolte bekleniyor.

Kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına 200 TL nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir. Üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan kredi borçları uzun vadeli ve faizsiz ertelenmelidir."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA