Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 21-11-2019 15:30   Güncelleme : 21-11-2019 16:52

Şehit Kaymakam Safitürk davasında yeniden yargılama başladı

Şehit Kaymakam Safitürk davasında yeniden yargılama başladı

Sakaryalı Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk davasında yeniden yargılama başladı.

Makam odasında uğradığı bombalı saldırıcı sonucu şehit edilen Mardin'in Derik ilçe Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün davasıyla ilgili yargılama Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesinde gerçekleşti.

Safitürk Ailesi, istinaf mahkemesinden, yeni bir iddianame hazırlanmasını ve gerçekler ile yeni bir yargılama yapılmasını talep etti.

Davada 1'i tutuklu, 8 sanık yargılanıyor.

3. Ceza Dairesinde bugün 8 sanığın yeniden yargılamasına devam edildi Duruşmaya Gaziantep Valisi Davut Gül, Kilis Valisi Recep Soytürk, şehit kaymakamın babası Asım Safitürk, ağabeyi Ali Haydar Safitürk ve avukatları katıldı.

Gaziantep Adliyesi'nde yoğun güvenlik tedbirleri alındı.

AĞABEYİNDEN TEPKİ ÇIKIŞI

Şehit Kaymakamın ağabeyi Ali Haydar Safitürk, "Devleti temsil eden kaymakamın, makamında uğradığı saldırıda, olay yeri delillerini kaybeden Emniyet amirinin bugüne kadar sorgulanmaması acımızı arttırmaktadır. Bu yönde çalışmalar olduğunu duyuyoruz. İnşallah kardeşimin katilleri yakalanır. Mahkemeye güveniyoruz. Bizim taleplerimiz oldu istinaf mahkemesinden, araştırılmasını istedik. " dedi.

Avukat ise konuşmasında, şunları ifade etti:

"NEDENSE SADECE 1 KİŞİ TUTUKLU"

"Kaymakamımız masasının başında iken uzaktan kumandalı bomba ile şehit edildi. 50 m. mesafeden patlatılabilen bir bomba ile alakalı sadece 1 kişi tutuklu olabilir mi? Yani içerinden bir kişi bilgi vermiş. Bu apaçık belli iken nedense koskoca dosyada sadece 1 kişinin adı var." 

Duruşma 23 Ocak tarihine ertelenirken, Safitürk ailesi davanın iptalini istedi. 

İŞTE SAFİTÜRK AİLESİNİN İPTAL İSTEĞİ GEREKÇELERİ:

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Şehit Kaymakam Muhammet Fatih SAFİTÜRK davasının iddianemede iddia edilen tüm iddiaların çürütülerek biri hariç tüm sanıkların serbes bırakıldığı davanın aşağıda yazdığımız gerekçeler ile davanın iptalini istiyoruz.

Gerekçelerimiz

1 . 7 kasım 2016 da Ali Haydar SAFİTÜRK İle beraber kayyumlar toplantısı için Ankara’ya giderken Kaymakam Muhammet Fatih SAFİTÜRK  kendisini tehtit eden ve kendisine başkalarının ölüm tehtidlerini getiren sayısı 19’u bulan kişileri bugün sabah itibariyle (7 kasım 2016 ) göz altına aldım diyen emniyet amirini bu gözaltıları mahkemenin dikkate almaması…

     Göz altına alma işlemi gerek emniyet amirinin gerekse kaymakamın Watsapp yazışmaları ile belli olduğu halde…

     (Ali Haydar SAFİTÜRK) benim bu tanıklığım mahkemeye beyan etmiş olmama rağmen,incelenmemiş olması sebebi ile…

     Bu göz altılar ile ilgili bilgiyi koruma Mehmet KAHRAMAN teyit etmiştir.Kendisi bu konuyu o gün yolculukta mola verdiğimizde telefon görüşmeleri yaparak Kaymakam beye bilgi vermiştir.

    Bu göz altılar ile bilginin 07.11.2016 tarihinde kaymakam koruma memuru Mehmet Kahraman ve Amirin telefonlarının incelenmesi halinde anlaşılır diye söylemiş bulunmama rağmen dikkate alınmamıştır.

2. Kaymakamlığın Bilgisayar işlemetmenliği ve elektronik malzemelerin bakımını yapan kişinin olay günü kendisini telefonla arayan emniyet amirinin kameraları sökme emri ile kameraları söktüm diyen kişinin telefon görüşmelerini istedik buda kabul edilmemiş olması…

3.Emniyet amiri patlamadan sonra kaymakamı Derik Devlet Hastanesine oradan da Kızıltepe Devlet Hastanesine göndermiş, kendisi derhal olay mahalline gelmiş,usule aykırı olarak kendi başına buyruk olay yerine müdahale etmiş, kaymakama ait malzemeleri toplamış, olaya ışık tutacak birçok materyali imha etmiş. Hiçbir tutanak, görevli ve sorumlu olmadan. Tabiri caizse olay yeri delil karartması yaparak kendi başına buyruk, Kaymakamın içinde kanlı çamaşırları olan malzemeleri….. bu yargılamanın baş zanlıları olanlar ile birlikte tutanaksız ve sorumsuz bir şekilde cenaze günü tarafımıza teslim edilmesinin sorgulanması,Teslim ettirmesinin vahimliği ve art niyetli oluşunun gözüküyor olması mahkemece dikkate alınmaması.

4.Koruma Mehmet Karaman’ın defalarca mahkemeye beyan ettiğimiz bu olayı “Amir yaptırdı “dediği ve duruşmalara  itiraf ettiği olayın failinin Eminiyet amiri olduğu beyanın dikkate bile alınmaması sebebi ile…

 5.Yerel Mahkemeye Makamda Kaymakama kendisinin öldürülecek olduğu tehditini getiren bayanın bir türlü tespit edilmemiş olması…

     Oysa istinaf mahkemesinde yapılan ilk duruşmada bu bayanın kimliğinin derhal ortaya çıkmış olması, yerel mahkemenin yargılamadaki durumunu ortaya koymaktadır.

      İddianamenin hazırlık aşamasında savcı Serdar ÖZTÜRK beye 3 şubat 2017’de telefon ile Ulaştım (Ali Haydar SAFİTÜRK) kaymakama yapılan patlama ile ilgili görgü ve bilgileriminin olduğunu beyan ettim,Tanık olarak kendisine ifade vermek istediğimi beyan ettim. Beni azarlayıp tehtit ederek asla dinlemeyecek olduğunu söyleyip benle  görüşmemesi iddianamenin ön yargılı bir şekilde yazıldığının göstergesidir.

Zaten iddianamede iddia edilen tüm iddiaların yargılama sürecinde çürütülmüş olması sebebi ile

     Yeni bir iddianame hazırlanması  ve gerçekler ile yeni bir yargılama yapılmasını mahkemenizden arz ve talep ediyoruz.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA