Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 23-12-2019 21:45   Güncelleme : 23-12-2019 22:05

"Sayı saymayı bilmiyorsunuz"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Habertürk TV de Sakarya'daki Tank Palet Fabrikasının BMC Holding'e devri konusunu tartıştı.

BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'ın katılmaktan vazgeçtiği program bu akşam canlı olarak yayınlandı. Programa Dikbayır ve Perinçek'in yanısıra CHP 22. dönem milletvekili Berhan Şimşek de katıldı. Programı yine Didem Arslan Yılmaz yönetti.

İşte canlı yayından yansıyanlar:

ÜMİT DİKBAYIR: "7 AYDIR TEK ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI"

"Savunma sanayine destek olunmasın demiyoruz. Daha çok destek verilsin istiyoruz. 

Karasu'dan yer verdik. Teşvik verdik. Bu devlet neden teşvik verdi? Sayın Sancak Fabrika son sürat devam ediyor dedi geçen hafta.. Fabrikada 7 aydır bir çivi çakılamadı. 

"FABRİKANIN YERİ YANLIŞ"

Karasu fabrikasının yeri de yanlış. Sakarya Nehrinin Karadenizde döküldüğü Akkum tarafına, yani akıntının tarafına yapıldı. 32 evler yakınına yapılsaydı sorun olmayacaktı. Büyük gemiler oraya yanaşamıyor. 25 yıl uzun süre. 25 yıl sonra neler olacağını kimse kestiremez. Değeri 20 milyar dolar.. 50 milyon dolarlık yatırım yapacak diye biliyorduk. Ethem Sancak dedi ki "kira da vermeyeceğiz..."

Bu fabrikada 281 fırtına obüsü üretsek, ne yapar? 1 milyon dolar yapar. Sancak bunları yapsaydı 118 milyon dolar para kazanacaktı. Sacede fırtına obüslerinden...

1000 tanktan bahsetti. 3000 e çıkacak dendi. 33 milyar euro yapar. Yaklaşık 21 milyar TL dir. Dehşet bir paradır bu... 

"DÜĞME BAŞTAN YANLIŞ İLİKLENDİ"

Düğme baştan yanlış iliklendi.. Fabrikanın değeri 600 milyon dolar... 200 milyon dolara Sancak almış oluyor... Sancak firması Ferizlide de çalışma yapıyor. Onu ağzımıza aldık mı? Hayır..."

DOĞU PERİNÇEK: "ÖZELLEŞTİRME YOK, KAMULAŞTIRMA VAR"

Fabrikada 3500 işçi çalışıyor. Üretim yapılmadığı doğru değil. 32 ayrı türden kalitede üretim yapılıyor. Onlar orada sigara içmiyor, çalışıyor elbet..

Kamunun olan mallar Sancak a verilmiş değil. Karara bakarsak, mülkiyet kamuya ait. Yönetim de kamuda... Denetim MSB de.. Çalışan Katarlı sadece 1 kişi, o da finans bölümünde çalışıyor. Burada özelleştirme değil, kamulaştırma var aslında...

"SANCAK 500 MİLYON DOLARLIK SERMAYE KOYDU"

Ethem Sancak, 500 milyon dolarlık sermaye koydu ortaya... Sancak'tan aldığım bilgi bu... 3 milyar TL.. Faizsiz kredi ise 1 milyon dolar... 

Katarlıların ortak olması bizi hiç de rahatsız etmiyor. Katar'ın konumu ne? Bizimle beraber, ama ABD ye karşı... 

Türkiye milli tank yapıyor, siz karşı çıkıyorsunuz. Bilmeden konuşuyorsunuz..

DİKBAYIR: 1975 te kuruldu. Sakarya halkının paraları ile ve emeği var burda... 20 milyar dolarlık varlık var ortada... 50 milyar dolarlık yatırım yapacak diye birine fabrika verir misiniz?

PERİNÇEK: Sayı saymayı bilmiyorsunuz...

DİKBAYIR: Çok iyi bilirim.. 

PERİNÇEK: "ORANIN DEĞERİ ANCAK 1 VEYA 2 MİLYAR DOLAR"

Fabrika kamunun malı olarak kalıyor.. Anlamadığınız bu... Burda fedakarlık ve vatanseverlik var.. Sayın Sancak birçok firmaya danıştı. Bu işte kâr yok. Oranın değeri 1 veya 2 milyar dolar ancak vardır. Ethem Sancak'a verilen bir mülk yok... MSB nin mülkiyetinde kalıyor. 25 yıllık işletme hakkı veriliyor. Burada özelleştirme yok. Burda bir kamu mülkü özel sektöre devredilmiyor. 

Karar elimde... En az 50 milyon dolarlık ortak ve sermaye bulması şartı ile deniyor..."

ETHEM SANCAK'I BEKLERKEN, AVUKATI PERİNÇEK GELDİ"

İyi Parti Sakarya Hukuk ve Seçim işleri Başkanı (İl başkan yardımcısı) Serdip Dokumacı da Ümit Dikbayır'ı Habertürk'te yalnız bırakmadı. Dokumacı, beraberindeki partili arkadaşları ile birlikte yayını misafir olarak izledi ve sosyal medyadan şunu yazdı:

"Habertürk’te canlı yayın başladı,herkes ekran başına,bizde vekilimiz Sn.Ümit Dikbayır’ın yanındayız,Ethem Sancağı beklerken,Avukatı Doğu Perinçek geldi..."

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA