Advert
TÜRKİYE GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 21-04-2021 21:56   Güncelleme : 21-04-2021 22:00

Savcı, sahte peygamber için 11 yıl ceza istedi

Savcı, sahte peygamber için 11 yıl ceza istedi

"Rafet efendi" kod isimli Şaban Özdil'in de aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında 3 yıldan 11 yıl sekizer aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 11 sanık hakkında delil yetersizliği gerekçesiyle beraat kararı talep edildi

Kocaeli'de dini duyguları istismar ederek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen suç örgütüne yönelik aralarında örgüt elebaşının da bulunduğu tutuksuz 15 sanığın yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı.

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık A.Y. ve sanık avukatları katıldı. Duruşmada, dosya kapsamındaki deliller ve belgeler okundu. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanıklardan örgüt elebaşı "Rafet efendi" kod isimli Şaban Özdil, Y.S, A.Y. ve Y.D'nin "Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık" suçundan 4 yıl 6 aydan 17 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İ.P'den üzerlerine tapusu yapılan evin, soruşturma aşamasında mağdura geri verilerek zararın giderilmesi dolayısıyla "etkin pişmanlık" gereği 4 sanık hakkında cezanın 3 yıldan 11 yıl sekizer aya kadar hapis cezasına indirilmesi talep edildi.

Şaban Özdil hakkında ayrıca "Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanuna Muhalefet" suçundan da 3 aydan eksik olmamak üzere hapis ve 50 liradan aşağı olmamak üzere para cezası verilmesi istendi. Diğer 11 sanık hakkında delil yetersizliği gerekçesiyle beraat kararı verilmesi talebinde bulunuldu. Sanık avukatları, mütalaaya ilişkin savunma hazırlamak için süre istedi. Mahkeme heyeti, avukatlara savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 14 Temmuz'a erteledi.

Kocaeli Koz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA