Sakarya Gündem
Giriş Tarihi : 01-09-2020 00:41   Güncelleme : 01-09-2020 00:52

SAÜ'lü Profesör için "Hitler'i örnek aldı" diye manşet attılar

SAÜ'lü Profesör için

Sakarya Üniversitesi tarih profesörü Ebubekir Sofuoğlu, Cumhuriyet Gazetesine manşet oldu. Gazete, SAÜ'lü profesör için "Hitler'i örnek aldı" diye manşet attı.

İşte o haber:

Sakarya Üniversitesi'nde tarih profesörü olarak görev yapan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu Nazi Almanyası örneğini verip "Hitler nasıl Polonya’ya anında girdiyse biz Yunanistan’a adeta elimizi kolumuzu sallaya sallaya gireriz" dedi.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kendi internet sitesinde kaleme aldığı "Nefret söylemi ve savaş çığırtkanlığı aldı başını gidiyor" başlıklı yazısında Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden gerginlik sürerken medyada bu konu üzerinden üretilen nefret söylemine ilişkin Akit TV'de yaşanan örneğe yer verdi.

"Medyada nefret söylemi ve ayrımcılık aldı başını gidiyor. Bu yarışta bayrağı burca diken de Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu oldu" diyen Bildirici, Sofuoğlu'nun 25 Ağustos akşamı Akit TV’de konuk olduğu programda sarf ettiği sözlere dikkat çekti.

Bildirici'nin yazısına göre Ebubekir Sofuoğlu programda, “Yunanistan metroseksüel avratlarla dolu. Erkek görünümlü avratlarla dolu. Bunlar bir sefer savaştan kaçarlar iki tek tahlil noktam bu değil ki. Ben tek tahlil noktası bu şekilde hareket etmiyorum. Bunlarda zorunlu askerlik de yok" ifadelerini kullandı.

Bunlarla da yetinmeyen Sofuoğlu, "Hitler nasıl Polonya’ya anında girdiyse biz Yunanistan’a adeta elimizi kolumuzu sallaya sallaya gireriz. Biz Yunanistan’a elimizi kolumuzu sallaya sallaya -tabiri caizse söylüyorum bunu böyle tabii ki tedbirlerle falan- gireriz. Fakat tabii ki Türkiye’yi yönetenler bu hamasetle hareket etmezler, ben de hareket etmelerini tavsiye etmiyorum. Ama yapabileceklerimiz var" diye konuştu.

Sofuoğlu'nun bu sözlerin ardından programda hiç tepki görmediğini de vurgulayan Bildirici, "Yunanistan’ın “erkek görünümlü avratlarla dolu” olduğunu söyleyip, kadınlara karşı ayrımcılık ve cinsiyetçilik yapan, Yunan erkeklerini aşağılayan, korkaklıkla suçlayan, Yunan ulusuna karşı “nefret söylemi” üreten bu kişiye programı yöneten Sabri Balaman’dan en ufak bir itiraz gelmedi. Tersine gülümseyerek destek verdi, öbür katılımcılar da itiraz etmedi bu sözlere" diye yazdı.

CEVAP VERDİ

Sofuoğlu gazete haberine sosyal medya hesabından cevap verdi. Ebubekir Sofuoğlu, "Nasıl da rahatsız olmuşlar! SUÇLARIMA?! bir bakın lütfen: "Yunan erkeklerini aşağılamış, korkaklıkla suçlamış, Yunan ulusuna karşı nefret söylemi üretmişim" Allahın Yarattığını aşağılamak haddimize mi? Ama Mavi Vatanımızı sınırlayan her saldırgan benim için EBEDİYYEN HEDEFTİR" diye yazdı

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA