Advert
Sakarya Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 09-11-2019 07:40   Güncelleme : 09-11-2019 07:52

SAÜ'lü öğretim üyesi kitap yazdı..Bu hafta çıktı...

SAÜ'lü öğretim üyesi kitap yazdı..Bu hafta çıktı...

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi / TOBB İl Akademik Danışmanı Adem Akbıyık kitap yazdı. Akbıyık'ın "Sosyal Bilimlerde Metin Madenciliği" adını taşıyan kitabı çıktı...

Türkçe kitabında metin madenciliğinin temel kavramları, WordStat ile proje oluşturma uygulamaları ve sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinde yapılan çalışmalarda WordStat kullanımı ile ilgili değerlendirmeler anlatılılıyor.

Bu hafta itibariyle çıkan kitap, WordStat uygulamasını geliştiren Provalis Research tarafından kullanıcılara Türkçe olarak tanıtıldı.

İŞTE KİTAP HAKKINDA BİLGİ:

Bu kitap, kullanıcıya herhangi bir programlama dili ya da ileri istatistiksel analiz ve modeller bilmeden temel ve ileri düzeyde metin madenciliği uygulamaları yapma imkânı sunmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye?de sosyal bilimciler için yazılmış, alanının ilk kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Kitap, şirketler ve kamu kurumları için de metin içerikli verilerini* analiz etmeleri adına bir başucu kitabı niteliğindedir.

 

Sosyal Bilimlerde Metin Madenciliği WordStat Uygulamaları kitabında verilen örnekleri uygulayarak öğrenmek için, WordStat yazılımının tüm özellikleri aktif olan 30 günlük ücretsiz deneme sürümü Provalis Research internet sitesi (https://provalisresearch.com/downloads/trial-versions/) üzerinden indirilebilir.

 

* İletişim, Medya Çalışmaları, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim, Psikoloji, Yönetim Bilimi ve Pazar Araştırması Alanında Metin İçerikli Yapılandırılmamış/Yarı-Yapılandırılmış Verilerin İçerik Analizi ve Madencilik Uygulamaları:

- Twitter, YouTube, Facebook vb. Sosyal Medya Verileri

- Tüketici Yorumları, Şikayet, Talep ve Öneri Verileri

- Bildiri, Makale, Kitap, Gazete, Dergi ve Rapor Verileri

- İnternet Sayfaları, Forum, Sanal Topluluk Verileri

- Konu Başlığı Oluşturma ve Özetleme

- Kümeleme ve Birliktelik Analizleri

- Makine Öğrenmesi ile Sınıflandırma

 

- Coğrafi Bilgi Sistemleri Destekli Harita Görselleri Oluşturma

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA